Izraelský parlament dnes schválil zákon, ktorý má znemožniť agentúre OSN pre palestínskych utečencov UNRWA pôsobiť na izraelskom území. To podľa predstaviteľov UNRWA zastaví alebo minimálne veľmi sťaží poskytovanie pomoci zo strany agentúry v Pásme Gazy a na Západnom brehu Jordánu, píšu tlačové agentúry.
Krok ešte pred hlasovaním parlamentu kritizovali spojenci Izraela, napríklad Spojené štáty či Británia.
Zákon schválila väčšina 92 členov Knesetu zo 120, píše agentúra AP. To znamená, že ho podporili aj členovia opozície. Proti navrhovanej právnej úprave sa na schôdzi parlamentu vyjadrovali zástupcovia arabskej menšiny.
Schválený zákon zakazuje UNRWA vyvíjať akékoľvek aktivity a poskytovať služby na izraelskom území. Podľa informácií agentúry AP zákon nezačne platiť okamžite, ale až po tom, ako bude oficiálne informovaná OSN.
Zákaz podľa zástupcov UNRWA výrazne skomplikuje humanitárne aktivity agentúry v Pásme Gazy a na Západnom brehu Jordánu.
Napríklad vstup do Pásma Gazy je možný v súčasnosti len cez priechody z Izraela, pretože priechod Rafah s Egyptom je zatvorený. "Ak bude schválený a začne platiť, bude to katastrofa," povedala už skôr o zákone hovorkyňa UNRWA Juliette Toumaová.
Izrael agentúru OSN kritizuje dlhodobo, tvrdí napríklad, že pre UNRWA pracovali či pracujú členovia teroristickej organizácie Hamas vrátane ľudí, ktorí sa podieľali na útoku proti Izraelu zo 7. októbra. Izrael je kritický k celej OSN a napríklad generálneho tajomníka svetovej organizácie Antónia Guterresa označil za nežiaducu osobu na svojom území.
Od zákazu činnosti UNRWA odrádzali Izrael niektorí jeho blízki spojenci. Cez víkend vážne znepokojenie vyjadrili vo svojom vyhlásení šéfovia diplomacií Británie, Francúzska, Nemecka, Japonska, Austrálie či Kanady. Podobne sa dnes vyjadril aj hovorca amerického ministerstva zahraničia