Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. FOTO: Reuters
StoryEditor

V EÚ nevedia stráviť, že gruzínska vláda nie je menovaná z Bruselu, tvrdí Szijjártó

29.10.2024, 11:33
Autor:
TASRTASR

Podľa Pétera Szijjártóá bude Maďarsko a Gruzínsko v budúcnosti udržiavať úzku spoluprácu a rozvíjať vzťahy.

Trinásť ministrov zahraničných vecí krajín Európskej únie stále nevie stráviť, že "gruzínska vláda nie je menovaná z Bruselu, ale je volená samotným gruzínskym ľudom", napísal v utorok v Tbilisi v statuse na Facebooku maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

Šéfovia diplomacie 13 krajín EÚ v spoločnom vyhlásení v pondelok odsúdili údajné porušenie medzinárodných pravidiel počas víkendových parlamentných volieb v Gruzínsku.

image

Ministri 13 krajín EÚ kritizovali priebeh volieb v Gruzínsku. Orbánovu návštevu označili za predčasnú

"Žiaľ, 13 ministrov zahraničných vecí opäť dokázalo, že podľa liberálneho mainstreamu má krajina demokraciu len vtedy, ak voľby vyhrá liberálna strana. My v Maďarsku z tohto dôvodu čelíme vonkajším útokom už 14 rokov. Úlohou však stále nie je napĺňať očakávania Bruselu, ale napĺňať vôľu ľudí. To isté platí pre gruzínsku vládu, s ktorou budeme v budúcnosti pokračovať v úzkej spolupráci s cieľom rozvíjať naše vzťahy a urýchliť európsku integráciu. Pes šteká, karavána ide ďalej!" píše Szijjártó.

Ministri Francúzska, Nemecka, Poľska, Holandska, Českej republiky, Dánska, Estónska, Fínska, Írska, Litvy, Luxemburska, Portugalska a Švédska kritizovali aj návštevu predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána za to, že bezprostredne po sporných parlamentných voľbách v Gruzínsku cestoval do Tbilisi, aby ako prvý zablahoželal vládnucej strane, ktorá je pri moci 12 rokov a vedie krajinu proruským smerom. Návštevu označili za predčasnú.

01 - Modified: 2025-12-05 14:52:55 - Feat.: - Title: Okamih pravdy: Európa tlačí na Belgicko. Rusi sa na boji o svoje zmrazené miliardy skvele bavia 02 - Modified: 2025-12-05 09:56:08 - Feat.: - Title: Orbán: V najbližších dňoch sa rozhodne, či sa vojna rozšíri do Európy 03 - Modified: 2025-12-04 15:44:31 - Feat.: - Title: Szijjártó kritizoval Úniu za neúspechy v zahraničnej politike, vyzdvihol Trumpovo mierové úsilie 04 - Modified: 2025-12-04 12:02:03 - Feat.: - Title: Blanár a Szijjártó spolu diskutovali o zákaze ruského plynu. Chcú sa obrátiť na Súdny dvor EÚ 05 - Modified: 2025-12-03 23:00:00 - Feat.: - Title: USA nadovšetko. Európania doma neinvestujú, z EÚ každý rok odtekajú stovky miliárd eur
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. december 2025 17:00