Predstavitelia Detského fondu OSN (UNICEF), Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) a Turecka v utorok kritizovali rozhodnutie izraelského parlamentu zakázať činnosť Agentúry OSN pre pomoc palestínskym utečencom (UNRWA) na území Izraela. Informuje agentúra AP.
Nový spôsob zabíjania detí
Hovorca UNICEF-u James Elder uviedol, že tento krok spôsobí "kolaps humanitárneho systému v Gaze" a UNICEF fakticky nebude schopný distribuovať životne dôležitú pomoc vrátane vakcín, zimného oblečenia, vody a jedla. Toto rozhodnutie Izraela znamená, že "sa našiel nový spôsob zabíjania detí", vyhlásil.
Generálna riaditeľka IOM Amy Popeová označila UNRWA za absolútne nevyhnutnú a vyhlásila, že IOM nedokáže jej aktivity nahradiť. "Poskytujú, vzdelávanie. Poskytujú zdravotnú starostlivosť. Poskytujú niektoré zo základných potrieb pre ľudí, ktorí tam žijú, už desaťročia," uviedla.
"IOM nemá možnosti robiť to, čo robila UNRWA. UNRWA je pre ľudí v Gaze absolútne nevyhnutná a nechcem, aby mal niekto mylný dojem, že IOM môže zohrávať túto úlohu, pretože nemôže," ozrejmila Popeová.
Porušenie medzinárodného práva
Turecko rozhodnutie izraelského parlamentu označilo za "jasné porušenie medzinárodného práva". Turecké ministerstvo zahraničných vecí v utorňajšom vyhlásení uviedlo, že tento krok podkopáva úsilie o dosiahnutie dvojštátneho riešenia a bráni právu palestínskych utečencov na návrat.
"Útokom na UNRWA sa Izrael snaží znemožniť dvojštátne riešenie a zabrániť návratu palestínskych utečencov do ich vlasti," uviedlo turecké ministerstvo.
Izrael je dlhodobo mimoriadne kritický voči tejto agentúre OSN. Niektorých zamestnancov UNRWA obvinil z účasti na teroristickom útoku palestínskeho hnutia Hamas v južnom Izraeli zo 7. októbra 2023.
Okrem toho Izrael tvrdí, že viac než desať percent zamestnancov UNRWA v Pásme Gazy má väzby na terorizmus a že vzdelávacie zariadenia pod záštitou organizácie neustále podnecujú nenávisť voči Izraelu a oslavujú teror.