Počet mŕtvych pri povodniach na juhovýchode Španielska sa zvýšil zo 72 na 95. Informovali o tom dnes večer úrady. Po desiatkach ľudí sa pritom stále pátra, píše denník El País. Povodne sú podľa španielskych médií najhoršie od začiatku storočia a vláda vyhlásila tri dni štátneho smútku.
Na región Valencia pripadá 92 mŕtvych, dvaja hlásia región Kastília - La Mancha a jedného Andalúzia. Len v meste Paiporta pri Valencii prišlo o život 40 osôb, povedala denníku El País starostka Maribel Albalat. "Zdá sa, že veľká časť obetí práve presúvala svoje vozidlá," uviedla.
Najhoršie od začiatku storočia
Španielske médiá označujú súčasné povodne za najhoršie od začiatku storočia. S 95 mŕtvymi sú októbrové povodne najhoršie od roku 1973, keď pri povodniach zahynulo na 150 ľudí. Vyplýva to z prehľadu agentúry EFE.
Vo Valencii sa už neočakávajú silné zrážky, najvyššie varovanie pred mohutnými dažďami ale platí podľa meteorologickej služby Aemet pre okolie Cádizu v Andalúzii. Možné povodne hrozia aj v Katalánsku. Postihnuté oblasti navštívi vo štvrtok premiér Pedro Sánchez.
Na 120-tisíc domácností sa kvôli povodniam vo Valencii ocitlo bez prúdu či mobilného spojenia, zastavená bola aj vlaková doprava do rovnomenného hlavného mesta tohto autonómneho regiónu. Záplavy prerušili premávku na desiatkach ciest a obmedzili fungovanie letiska vo Valencii, kde kvôli tomu na 1500 ľudí strávilo noc.
Po krízovom zasadnutí vlády dnes minister pre regionálnu politiku Ángel Víctor Torres oznámil vyhlásenie trojdňového štátneho smútku. Okrem iného uviedol, že železničné spojenie Valencie s Madridom je ďalej prerušené, rovnako ako je zastavená prevádzka prímestských vlakov do Valencie. Minister vyzval obyvateľov regiónu, aby zostali doma, pokiaľ je to možné.
Zaplavené mestá
Prívalové dažde zasiahli v utorok najmä Valenciu, Kastíliu-La Manchu a juhošpanielsku Andalúziu. Vo Valencii spadlo najviac zrážok za 24 hodín od septembra 1966, uviedla RTVE. Voda zaplavila cesty, ulice aj diaľnice. Podľa španielskej meteorologickej služby Aemet sa už vo Valencii väčšie zrážky nečakajú.
Desiatky ľudí podľa denníka El País strávili vo Valencii noc na dnes v autách či na strechách domov a čerpacích staníc, odkiaľ ich museli zachrániť hasiči. Na pomoc bola povolaná aj armáda a pomáha tiež polícia. Niektorí ľudia volali o pomoc aj prostredníctvom sociálnych sietí.
"Potrebujeme pomoc, volajte, kde môžete. Môj brat, moja matka a ja sme uviazli doma," začínal jeden z mnohých odkazov zverejnených na sieti X. Niektorí užívatelia sociálnych sietí sa sťažovali aj na ťažkosti s núdzovou linkou 112. Predseda valencijskej vlády Carlos Mazón ale uviedol, že linka funguje bez obmedzení a len v utorok vybavila vyše desaťtisíc hovorov.
Voda zaplavila aj domov dôchodcov v meste Massanassa vo Valencii, všetkých jeho klientov sa podarilo neskôr dostať do bezpečia. Vo fabrike automobilky Ford v Almussafes uväznili záplavy cez noc celú popoludňajšiu zmenu, ktorá sa skončila v utorok o desiatej večer. Na sociálnych sieťach sa objavila séria videozáznamov zo záchranných akcií aj zo zatopených ciest s desiatkami prevrátených áut, ktoré zmietla voda. V niektorých obciach sa zavreli školy.
V Andalúzii pri Málage vykoľajil vysokorýchlostný vlak s takmer 300 ľuďmi, nikto nebol zranený. Rušiť či presmerovať lety muselo kvôli zlým poveternostným podmienkam aj letisko vo Valencii.
Pomoc Španielsku ponúklo dnes okrem iného Portugalsko, Nemecko či predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. EÚ aktivovala satelitný systém Copernicus a údaje poskytla španielskym záchranárom.