Severná Kórea odpálila niekoľko balistických striel krátkeho doletu smerom do mora východne od Kórejského polostrova. Napísala to v noci na dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na juhokórejskú armádu. Svetové agentúry vrátane AP alebo AFP o niečo skôr informovali o jednej odpálenej severokórejskej balistickej strele.
Japonsko uviedlo, že rakety zrejme dopadli do mora, Tokio nemá správy o škodách. Pchjongjang sa zatiaľ nevyjadril.
Agentúry upozornili, že KĽDR pristúpila k odpáleniu striel niekoľko hodín pred tým, ako sa v Spojených štátoch otvoria volebné miestnosti a obyvatelia krajiny vyberú budúceho amerického prezidenta. Juhokórejskí činitelia podľa AP uviedli, že Severná Kórea pravdepodobne zvýši svoju vojenskú aktivitu v čase amerických prezidentských volieb.
KĽDR minulý týždeň vykonala test zrejme novej balistickej strely dlhého doletu, ktorá mierila nad Japonské more. Podľa Tokia vtedy strela nespôsobila žiadne škody a dopadla po takmer hodine a pol do mora, čo znamená doteraz najdlhší čas letu akejkoľvek severokórejskej strely.
Pchjongjang potom uviedol, že otestoval konečnú a hotovú verziu medzikontinentálnej balistickej strely s označením Hwasong-19.
Stalo sa nedlho po tom, ako Soul oznámil, že sa KĽDR zrejme pripravuje na test medzikontinentálnej strely schopnej zasiahnuť územie USA. Podľa Južnej Kórey jej severný sused pravdepodobne tiež dokončil prípravy na svoj siedmy jadrový test. Biely dom test medzikontinentálnej balistickej strely z konca októbra odsúdil.
Krátko pred tým, ako agentúry informovali o poslednom odpálení severokórejských striel, vplyvná sestra vodcu KĽDR Kim Jo-čong kritizovala spoločné vojenské cvičenie Spojených štátov, Japonska a Južnej Kórey. Tieto krajiny sa podľa AP uchýlili k nedeľňajšiemu leteckému cvičeniu v reakcii na predchádzajúci severokórejský test medzikontinentálnej balistickej strely.
Severná Kórea za posledné dva roky výrazne navýšila počet raketových testov. Rozvojom a testovaním striel KĽDR porušuje rezolúcia OSN.
KĽDR tiež v poslednom čase prehĺbila vojenskú spoluprácu s Ruskom a krajiny tento rok podpísali obrannú dohodu. Podľa Spojených štátov KĽDR dodáva do Ruska zbrane, ktoré potom jeho armáda využíva v bojoch na Ukrajine. Američania a Ukrajina tiež uvádzajú, že tisíce severokórejských vojakov už sú v Kurskej oblasti na západe Ruska, kde časť územia obsadila Ukrajina, ktorá sa tretím rokom bráni ruskej vojenskej agresii.
Južná Kórea a Európska únia v pondelok vyjadrili obavy, že Moskva odmenou za vyslanie severokórejských vojakov do Ruska poskytne Severnej Kórei vojenské technológie, ktoré by posilnili jej jadrový a raketový program.