Viac ako stovka libanonských poslancov dnes vyzvala organizáciu UNESCO na ochranu kultúrneho dedičstva na území Libanonu, ktoré je ohrozené súčasnými izraelskými vzdušnými údermi. Týka sa to najmä antických pamiatok v mestách Baalbek a Súr (tiež Tyr či Tyros), ktoré sú častým terčom úderov izraelského letectva proti militantnému hnutiu Hizballáh. Výbor UNESCO následne oznámil, že sa v tejto veci zíde 18. novembra. Informovala o tom agentúra AFP.
V Baalbeku sa nachádzajú doteraz zachovalé zvyšky starorímskeho chrámového komplexu zapísaného na zozname svetového dedičstva. Od roku 1955 sa tam okrem iného každoročne koná medzinárodný festival klasickej a jazzovej hudby.
Vojna proti Libanonu
"Počas ničivej vojny proti Libanonu sa Izrael dopustil závažného porušovania ľudských práv a krutostí," napísali poslanci v spoločnom liste generálnej riaditeľke UNESCO Audree Azoulayovej.
"Upozorňujeme vás na naliehavú potrebu ochrany libanonskej histórie v Baalbeku, Súre, Sajde a na rade ďalších vzácnych miest, ktoré sú v súčasnosti ohrozené. Naliehavo žiadame, aby ste prijali všetky potrebné opatrenia na ochranu týchto kultúrnych ikon, "dodalo viac ako 100 zákonodarcov naprieč stranami inokedy nejednotného 128-členného parlamentu, kde má zastúpenie aj politické krídlo Hizballáhu.
Izrael hovorí, že na území Libanonu útočí výlučne proti infraštruktúre a príslušníkom Hizballáhu, ktorého podporuje Irán. Európska únia považuje vojenské krídlo Hizballáhu za teroristickú organizáciu.
"Na žiadosť libanonských úradov 18. novembra mimoriadne zasadne v parížskom sídle UNESCO Výbor pre ochranu kultúrnych statkov v prípade ozbrojeného konfliktu," oznámila organizácia agentúre AFP.
Eskalácia izraelských akcií
"Eskalácia nepriateľských akcií, ku ktorým dochádza v Libanone, predstavuje vážne riziko nezvratných škôd spôsobených na libanonskom svetovom, kultúrnom a prírodnom dedičstve, ako aj na miestach národného kultúrneho a historického významu," uviedlo UNESCO.
Baalbek sa v stredu stal terčom ďalších izraelských úderov, ktoré podľa tamojšieho spravodajcu AFP dopadli v tesnej blízkosti historického komplexu. Pri stredajších úderoch na Baalbek i jeho okolí - ktoré je považované za jednu z bašt Hizballáhu na území Libanonu - bolo zabitých na 40 ľudí, uviedlo libanonské ministerstvo zdravotníctva.
Guvernér provincie Baalbek-Hermel Bašír Chodr na sieti X uviedol, že jeden z úderov mieril na parkovisko priamo pri rímskych chrámoch a strela dopadla len "niekoľko metrov" od nich.
"Očakávame, že špecialisti z UNESCO a pamiatkového riaditeľstva určia, či došlo k nejakým škodám," povedal AFP starosta Baalbeku. Podľa zdroja z UNESCO sa zrútil rímsky múr mimo areálu a zničená bola tiež jedna budova z obdobia francúzskeho mandátu (1920-1943), uviedla AFP.
Organizácia OSN pre vzdelanie, vedu a kultúru sa zameriava na podporu svetového mieru a bezpečnosti prostredníctvom medzinárodnej spolupráce vo vzdelávaní, vede a kultúre. Vznikla v roku 1945 v Londýne, dnes sídli v Paríži. Tvorí ju 194 členských krajín a 12 pridružených štátov.