Niekdajší príslušník leteckej zložky americkej Národnej gardy Jack Teixeira bol dnes odsúdený na 15 rokov za mrežami za to, že na internete zverejnil tajné vojenské dokumenty, ktoré sa týkali okrem iného vojny na Ukrajine.
Teraz 22-ročný Teixeira v marci súhlasil s priznaním viny vo všetkých šiestich bodoch obžaloby z úmyselného uchovávania a odovzdávania utajovaných dokumentov týkajúcich sa americkej armády. Vo väzbe bol od svojho zatknutia v apríli minulého roka.
Kauza je označovaná za jedno z najzávažnejších narušení bezpečnosti v USA odkedy sa v roku 2010 na webe WikiLeaks objavilo viac ako 700-tisíc dokumentov, videí a diplomatických správ. Americké letectvo v súvislosti s prípadom už skôr potrestalo 15 svojich zamestnancov.
Pred zatknutím pôsobil Teixeira v leteckej zložke gardy v Cape Cod v Massachusetts a venoval sa kybernetickej bezpečnosti a IT podpore. Napriek tomu, že nemal vysokú hodnosť, mal bezpečnostnú previerku pre prístup k prísne tajným dokumentom, ktoré sa týkali okrem iného aj ruskej invázie na Ukrajinu. Tajné informácie potom Teixeira zdieľal prostredníctvom chatovacej aplikácie Discord v uzavretých skupinách, pričom sa podľa prokuratúry chválil, že má prístup k informáciám o "Izraeli, Palestíne, Sýrii, Iráne a Číne".
Niektoré z materiálov, ktoré obsahovali prísne tajné informácie o ukrajinskej protivzdušnej obrane či izraelskej spravodajskej službe Mossad, sa však začali šíriť ďalej. Teixeira podľa prokuratúry vynášal aj napriek tomu, že ho jeho nadriadení v roku 2022 dvakrát napomenuli a varovali ohľadom jeho zaobchádzania s utajovanými dokumentmi.
Teixeirovi právnici v súdnych dokumentoch uviedli, že obvinený "úprimne ľutuje rozhodnutia, ktoré urobil, a škody, ktorú spôsobil." Požadovali kratší trest v trvaní 11 rokov väzenia. Uviedli pritom, že zámerom autistického, izolovaného mladíka nikdy nebolo poškodiť Spojené štáty, ale poučiť priateľov, ktoré si našiel na internete, o svetových udalostiach, vrátane vojny na Ukrajine.
Prokurátori naopak uvádzali, že Teixeira nemá mentálne postihnutie, ktoré by mu bránilo rozpoznať, čo je správne a čo nie. Zároveň spochybnili relevantnosť diagnózy, ktorá bola urobená až po zatknutí a podľa ktorej má mladík "ľahký vysoko funkčný autizmus".