Inovácia, medzinárodná spolupráca a globálne činy sú kľúčom k riešeniu klimatickej krízy, vyhlásil dnes premiér Petr Fiala na konferencii OSN o zmene klímy COP29 v Baku.
Zároveň ponúkol zdieľať českú pozitívnu skúsenosť s jadrovou energetikou, ktorú označil za bezpečný zdroj veľmi čistej energie.
Český premiér na konferencii v Azerbajdžane podčiarkol závažnosť klimatickej zmeny a jej dopady na jednotlivé kontinenty, "V Európe sú záplavy, v Amerike hurikány, v Ázii zosuvy pôdy alebo v Afrike sucho," uviedol Fiala.
Povodne tento rok zasiahli nielen Česko, ale aj napríklad Španielsko. Zmeny podľa českého premiéra môžu ovplyvniť aj ďalšie zásadné témy, vrátane zdravia, chudoby a hladu.
Pokrok Česka
Fiala vo svojej reči spomenul pokrok, ktorý s ohľadom na klimatické zmeny urobilo Česko. "Od roku 1990 sa naše emisie oxidu uhličitého znížili o viac ako tretinu," vyhlásil. "Náš energetický sektor sa mení od základu: Ukončíme (produkciu) uhlia. A presadzujeme obnoviteľné zdroje a jadrovú energiu," dodal.
"Som pevne presvedčený, že jadrová energia je pre dosiahnutie cieľov v oblasti klímy nevyhnutná. Jadrová energia je vo svete stále populárnejšia a to mi dáva nádej. Vidíme aj vývoj nových technológií. Česká republika má s jadrovou energetikou päťdesiatročné skúsenosti. Sme pripravení pomôcť každej krajine, ktorá ju chce v budúcnosti využívať," uviedol Fiala.
Kľúčom k riešeniu je spolupráca
Kľúčom k vyriešeniu krízy je podľa neho medzinárodná spolupráca, globálna akcia a inovatívne riešenie. "Iba redukcia dopadov však nestačí. Musíme sa tiež zamerať na adaptáciu. Musíme v mnohých ohľadoch prehodnotiť naše priority. Musíme si navzájom pomáhať, aby sme zmenili našu krajinu a infraštruktúru, a zvládli tak extrémy počasia," uviedol premiér.
Spolupráca musí byť podľa Fialu praktická, založená na konsenze a mať realistické ciele. "Nie je pravdepodobné, že budeme mať väčší úspech s ešte silnejšími cieľmi. Musíme sa dohodnúť na spoľahlivom konsenzuse," poznamenal Fiala s tým, že zhoda by mala byť ambiciózna a zároveň realistická.
Premiér ocenil, že Európska únia je pripravená byť lídrom takejto spolupráce aj že ďalší významní svetoví hráči vyjadrili ochotu zapojiť sa do boja proti zmenám klímy. Ostatní však podľa neho musia nasledovať, aby sa dosiahol skutočný posun.
V azerbajdžanskom hlavnom meste dnes končí dvojdňový summit šéfov štátov a vlád o zmene klímy, ktorý je súčasťou klimatickej konferencie, ktorá potrvá do 22. novembra.
Do Baku prišli desiatky svetových lídrov, ale niektorí čelní predstavitelia najväčších ekonomík, ktoré sú zároveň najväčšími znečisťovateľmi životného prostredia, chýbajú - medzi nimi americký prezident Joe Biden, jeho čínsky náprotivok Si Ťin-pching alebo francúzska hlava štátu Emmanuel Macron.