Americký prezident Joe Biden sa stretol so zvoleným prezidentom Donaldom Trumpom v Oválnej pracovni Bieleho domu. FOTO: Reuters
StoryEditor

Biden prijal Trumpa v Bielom dome, zaviazali sa k hladkému odovzdaniu moci

13.11.2024, 17:30
13.11.2024, 23:17
Autor:
ČTKČTK

Donald Trump po voľbách v roku 2020 odmietal uznať svoju prehru s Bidenom a demokrata do Bieleho domu pred svojím odchodom na podobnú tradičnú schôdzku nepozval.

Končiaci demokratický prezident Joe Biden dnes privítal novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa v Bielom dome, kam sa republikán v januári vráti po štvorročnej pauze po tom, ako 5. novembra vyhral prezidentské voľby.

V úvode stretnutia pri horiacom krbe si Biden s Trumpom potriasli rukami a obaja sa zaviazali k hladkému odovzdaniu moci. Po stretnutí Biely dom aj Trump potvrdili, že témami diskusie bolo okrem iného dianie na Ukrajine či situácia na Blízkom východe.

Trump pritom po voľbách v roku 2020 odmietal uznať svoju prehru s Bidenom a demokrata do Bieleho domu pred svojím odchodom na podobnú tradičnú schôdzku nepozval a nezúčastnil sa ani na jeho inaugurácii, a to ako prvý končiaci prezident za viac ako 150 rokov.

image

Republikáni ovládli aj Snemovňu. Trump má namierené k takmer neobmedzenej moci

Pokojné odovzdanie moci

Biden Trumpovi už po voľbách zablahoželal a zaviazal sa "k pokojnému odovzdaniu moci", zjavne v narážke na útok Trumpových stúpencov na Kapitol 6. januára 2021 v snahe zabrániť formálnemu potvrdeniu Bidenovho víťazstva nad Trumpom.

Pred dnešnou schôdzkou sa Biden a Trump naposledy stretli pri júnovej predvolebnej debate, ktorá pochovala demokratickú kandidatúru.

Osemdesiatjedenročný Biden Trumpa predtým opísal ako hrozbu pre demokraciu, zatiaľ čo 78-ročný Trump Bidena označil za neschopného. Na dnešnej schôdzke však vzájomnú nevraživosť ani jeden nedal pred kamerami najavo.

image

Ukrajina by mohla za niekoľko mesiacov vyrobiť jadrovú bombu, tvrdia vedci

Trump dnes Bidenovi za privítanie v prezidentskom sídle poďakoval a poznamenal, že "politika je tvrdá" a že v mnohých ohľadoch svet nie je pekný, ale "dnes pekný je". "Veľmi si vážim, že prechod bude taký hladký. Bude taký hladký, ako to len ide," vyhlásil Trump. "Veľmi si to vážim, Joe," dodal Trump. Biden na Trumpove vďaka odpovedal iba "prosím".

Po úvodných slovách začali na oboch politikov novinári chrliť otázky jeden cez druhého. Biden a Trump sedeli vo svojich kreslách, usmievali sa, avšak na otázky nereagovali.

Bavili sa o Ukrajine aj Blízkom východe

Po stretnutí Biely dom uviedol, že rokovanie, ktoré trvalo necelé dve hodiny, bolo vecné a že spolu prezidenti hovorili o dôležitých otázkach týkajúcich sa domácej i zahraničnej politiky a národnej bezpečnosti. Biden pri stretnutí tiež zdôraznil potrebu pokračovať v podpore Ukrajiny, ktorá sa už takmer tri roky bráni rozsiahlej ruskej invázii.

Bidenov tím je zároveň podľa Bieleho domu pripravený spolupracovať s tímom nastupujúceho prezidenta v snahách docieliť prepustenie zvyšných izraelských rukojemníkov zajatých teroristickým hnutím Hamas v Pásme Gazy.

Trump po stretnutí v telefonickom rozhovore s bulvárnym denníkom New York Post povedal, že s Bidenom hovoril o vojnách na Ukrajine a na Blízkom východe. Trump v kampani tvrdil, že vojnu na Ukrajine rýchlo ukončí, ale nespresnil ako. "Chcel som... spýtal som sa ho na jeho názor a povedal mi to," povedal Trump v rozhovore.

image

Potratová panika. Američanky majú po Trumpovom víťazstve strach, vo veľkom kupujú pilulky

"Tiež sme veľa hovorili o Blízkom východe. Chcel som poznať jeho názory na to, kde sa nachádzame a čo si o tom myslí. A on mi to povedal, bol veľmi vľúdny," dodal. Schôdzku republikán označil za veľmi dobrú. "Bolo to veľa práce na oboch stranách a on odviedol veľmi dobrú prácu, čo sa týka kampane a všetkého ostatného. Naozaj sme mali veľmi dobré stretnutie," povedal.

Tradične sa počas stretnutia končiaceho a nastupujúceho prezidenta stretávajú tiež prvé dámy. Trumpova manželka Melania ale dnes s Trumpom neprišla. Podľa zdroja televízie CNN dnes prvá dáma Jill Bidenová spolu so svojím mužom privítala Trumpa v Bielom dome.

Trumpovi podľa zdroja tiež odovzdala ručne písané gratulácie pre jeho ženu, v ktorom uviedla, že jej tím je pripravený jej pomôcť s presunom do Bieleho domu. Podľa zdrojov CNN Melania pozvanie na dnešnú schôdzku odmietla kvôli predtým naplánovanej akcii, ktorá sa týka jej novej knihy.

01 - Modified: 2025-12-05 10:37:10 - Feat.: - Title: Rokovania ukrajinskej a americkej delegácie na Floride sa skončili, Kyjev žiada výstup z Moskvy 02 - Modified: 2025-12-05 08:44:00 - Feat.: - Title: Putin by sa mohol s Trumpom stretnúť v blízkej budúcnosti, rokovania pokročili, tvrdí poradca Kremľa 03 - Modified: 2025-12-05 07:30:28 - Feat.: - Title: Trump utrpel porážku. Súdna porota odmietla obžalovať jeho oponentku Jamesovú 04 - Modified: 2025-12-05 06:20:26 - Feat.: - Title: Trump opäť pritvrdzuje. Pracovné povolenia pre migrantov skresal z piatich rokov na 18 mesiacov 05 - Modified: 2025-12-05 06:03:33 - Feat.: - Title: USA pritvrdzujú voči Antife. Bondiová nariadila FBI vyšetrovanie a žiada zoznam domácich teroristov
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. december 2025 13:39