Český premiér Petr Fiala (ODS) považuje svoju vládu za jednu z najúspešnejších v českej histórii. V Otázkach Václava Moravca sľúbil Čechom, že do niekoľkých rokov budú mať mzdy porovnateľné s tými v Nemecku alebo v Rakúsku. Dal ale jednu podmienku, jeho vláda musí pokračovať.
Fialove sľuby
Naratív o „dvojnásobných platoch“ pred rokmi takmer zľudovel na Slovensku – sľuboval ich totiž expremiér Mikuláš Dzurinda v roku 1998.
Predvolebné Slovensko vtedy pulzovalo súbojom Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS) a Slovenskej demokratickej koalície (SDK). Množstvo ľudí sa nestotožňovalo s politikou dovtedajšieho premiéra Vladimíra Mečiara z HZDS, čo dosvedčuje aj najvyššia volebná účasť v histórii krajiny - až takmer 85 percent.
V mobilizácii voličov sa mimoriadne činil aj líder SDK Mikuláš Dzurinda. V prílišnej snahe sa ale zrejme odtrhol z reťaze a sľúbil vskutku niečo výnimočné: Dvojnásobné platy. Aj tento sľub sa zapísal medzi tie nesplnené.
"Myslel som to úprimne. Nepovedal som to v opojení z tribúny. Vzišlo to z dielne jednej odbornej skupiny SDK. Počítali to viacerí ľudia možno s priveľkou mierou optimizmu," vyjadril sa Dzurinda v roku 2001 pre denník Sme.
Fiala: zaslúžite si to
Ale späť k dianiu v Česku: Fiala dúfa, že po voľbách do Poslaneckej snemovne, ktoré sa uskutočnia na budúci rok, bude mať koalícia možnosť dokončiť zmeny, ktoré začala.
„Mzdy, ako majú ľudia v Nemecku alebo v Rakúsku, by sme si zaslúžili. Potrebujem silnejší a kontinuálny mandát, aby sme vytvorili priestor pre firmy, ktoré budú prosperovať a budú môcť dať ľuďom mzdy, ako majú v Bavorsku,“ uviedol Fiala v Českej televízii.
Budúce voľby podľa Fialu rozhodnú, či bude Česká republika trvalou súčasťou Západu, alebo sa posunie „niekam medzi Slovensko a Maďarsko“.
Kabinet aktuálne tvorí koalícia Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a hnutie Starostovia a nezávislí (STAN). Piráti z vlády odišli v októbri, zostal v nej ale minister zahraničných vecí Ján Lipavský ako nestraník.
V prieskumoch zaostáva
Podľa českého premiéra vláda zvládla utečeneckú vlnu po ruskej invázii na Ukrajinu bez sociálnych problémov, zbavila Česko energetickej závislosti od Ruska, historicky tiež najviac investuje.
Podotkol, že by nabudúce potreboval silnejší mandát, aby sa mohol venovať strategickým projektom. Neuvažuje o tom, že by nebol lídrom koalície SPOLU v nasledujúcich voľbách. Verí, že vie, čo má robiť, a že o tom dokáže ľudí presvedčiť.
V prieskumoch si vládna koalícia SPOLU vedie v porovnaní s opozičným hnutím ANO zle. Na zostavenie vlády s ďalším partnerom, STAN, prípadne aj Pirátmi, ktorí v terajšom kabinete už nie sú, sily v daných preferenciách stačiť nebudú. Hnutie Andreja Babiša v predvolebných prieskumoch dominuje. Posledné dva mu dávajú zhruba 33 až 37 percent hlasov. SPOLU sa pohybuje nad 20 percentami. V prepočtoch na poslanecké mandáty ANO môže mať vládnu koalíciu s SPD, prípadne aj s KSČM.