Nemecká ministerka zahraničných vecí po dnešnom stretnutí so svojimi náprotivkami z Poľska, Francúzska a Talianska vo Varšave sľúbila, že sa jej krajina nenechá zastrašiť novou ruskou jadrovou doktrínou. Berlín túto chybu v minulosti urobil, ale nebude ju opakovať, povedala Annalena Baerbocková na tlačovej konferencii podľa agentúry AP.
"(Ruský prezident Vladimir) Putin si zahrá s naším strachom," povedala Baerbocková. "Nezačal to robiť len pred 1000 dňami. Začal s tým už v roku 2014. A zvlášť Nemecko vtedy urobilo chybu, najmä politicky, že sa nechalo zastrašiť," dodala v narážke na skutočnosť, že práve pred 1000 dňami ruské vojská na Putinov rozkaz vpadli do susednej krajiny.
Sľuby z Kremľa
Šéfka nemeckej diplomacie podľa AP tiež pripustila, že Berlín vtedy urobil chybu, že nepočúval partnerov vo východnej Európe, ktorí už vtedy dali jasne najavo, že nemožno spoliehať na sľuby z Kremľa. "Musíme investovať do vlastnej bezpečnosti a ochrany," vyhlásila.
Ruský prezident dnes podpísal revidovanú jadrovú doktrínu, ktorá deklaruje, že napadnutie Ruska konvenčnými zbraňami zo strany ktoréhokoľvek štátu podporovaného jadrovou mocnosťou bude Moskva považovať za spoločný útok proti Rusku.
Putin tak podľa AP nadviazal na rozhodnutie amerického prezidenta Joea Bidena povoliť Ukrajine zaútočiť na ciele v Rusku americkými raketami s predĺženým doletom.
Ministri zahraničia vo Varšave rokujú o posilnení európskej vojenskej podpory Ukrajine a tiež o väzbách so Spojenými štátmi po nástupe novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa do Bieleho domu. Trump očakáva, že Európa vyvinie väčšie úsilie o vlastnú obranu tvárou v tvár vojne Ruska proti Ukrajine.
Európa musí prevziať zodpovednosť
"Zhodli sme sa na tom, že Európa musí prevziať viac zodpovednosti za vlastnú bezpečnosť, a to zahŕňa vyváženejšie zdieľanie záťaže medzi členmi NATO," povedal hostiteľ stretnutia, poľský minister zahraničia Radoslaw Sikorski.
"Zhodli sme sa, že vnucovať Ukrajine mier, ktorý by odporoval jej záujmom, alebo ktorý by spoločnosť neakceptovala, by postihlo stabilitu krajiny. Scenáre ukončenia vojny musia byť vypracované v blízkej súčinnosti s ukrajinským vedením, "zdôraznil.
Ministri sa podľa neho vyslovili za posilnenie sankcií, ktoré oslabujú vojenský potenciál Ruska a hospodársky ho izolujú. "Nerobíme si ilúzie, Putinovo Rusko zostáva jedným z najväčších hrozieb pre bezpečnosť nielen v Európe, ale aj pre svetový poriadok. Musíme rozhodne čeliť ruským imperiálnym ambíciám, "zdôraznil.
Stretnutia vo Varšave sa zúčastňuje tiež Kaja Kallasová nominovaná na budúcu šéfku únijnej diplomacie. Z "logistických dôvodov" sa nemohol osobne zúčastniť ukrajinský minister zahraničia Andrij Sybiha, uviedol Sikorski. Na diaľku sa k rokovaniam mali pripojiť šéfovia španielskej a britskej diplomacie, dodala AP.