Španielsko v najbližších troch rokoch zlegalizuje pobyt približne 300-tisíc prisťahovalcov bez dokladov ročne. Vzhľadom na starnúcu populáciu sa takto snaží rozšíriť svoje pracovné sily. Oznámila to v utorok ministerka pre migráciu Elma Saizová, informujú agentúry Reuters a AFP.
Španielsko pod vedením ľavicovej menšinovej koaličnej vlády je značne ústretové voči migrantom, hoci iné európske krajiny ako Taliansko a Nemecko sa snažia sprísniť kontrolu hraníc.
"Španielsko si musí vybrať medzi tým, či bude otvorenou, prosperujúcou krajinou, alebo krajinou uzavretou a chudobnou, a my sme si zvolili prvú možnosť," povedala Saizová. Krajina podľa nej potrebuje ročne približne 250-tisíc až 300-tisíc zahraničných pracovníkov platiacich dane, aby si udržala kvalitu sociálnych služieb. Aktuálne takmer tri milióny cudzincov tvoria skoro 14 percent prispievateľov do španielskeho sociálneho systému.
Reforma skráti a zjednoduší právne a administratívne postupy pre získanie povolení na prácu a pobyt. Migranti sa budú môcť zaregistrovať buď ako živnostníci alebo zamestnanci, a dostanú ďalšie pracovnoprávne záruky.
Španielska ekonomika je najrýchlejšie rastúcou v EÚ. Vďačí za to prílevu kvalifikovaných imigrantov z Latinskej Ameriky, ktorý zaplnili nedostatok pracovných síl v oblastiach ako technológie či ubytovacie a pohostinské služby.
Reforma zahŕňa aj dlhšie víza. Uchádzačom o prácu ich predĺžia z troch na 12 mesiacov, ľudia so študentskými vízami budú môcť pracovať 30 hodín týždenne. Nelegálni migranti budú musieť žiť v Španielsku dva namiesto doterajších troch rokov, aby mali automaticky právo na vízum.
Podľa októbrového prieskumu pre noviny El País a rádio Cadena Ser si 57 percent Španielov myslí, že imigrácie je "priveľa" a 54 percent sa domnieva, že podiel prisťahovalcov je vyšší ako oficiálny údaj vlády - 18,5 percenta obyvateľov krajiny je narodených v zahraničí.