Rusko prvýkrát zaútočilo na Ukrajinu s využitím novej strely. Priznal to ruský prezident Vladimír Putin s tým, že to bola experimentálna raketa stredného doletu Orešnik, vybavená nejadrovou bojovou hlavicou. Je to odveta za použitie západných ďalekonosných striel, podotkol. Podľa ukrajinskej armády strela mierila na mesto Dnipro na východe krajiny.
"V reakcii na použitie amerických a britských zbraní dlhého doletu vykonali ruské ozbrojené sily 21. novembra tohto roku kombinovaný úder na jeden z objektov vojensko-priemyselného komplexu Ukrajiny," vyhlásil ruský prezident.
Bojové skúšky
Podľa Putina Rusko uskutočnilo bojové skúšky hyperzvukového raketového systému Orešnik (v preklade lieska - pozn. red.). „V bojových podmienkach bol okrem iného vyskúšaný jeden z najnovších ruských raketových systémov stredného doletu. V tomto prípade s balistickou raketou v bezjadrovom hypersonickom zariadení,“ podotkol.
Tieto rakety dosahujú desaťnásobok rýchlosti zvuku a nemôžu ich zostreliť ani americké systémy protiraketovej obrany v Európe, tvrdil Putin. Zároveň varoval, že Moskva by tieto prostriedky mohla použiť proti krajinám, ktoré Ukrajincom dovolia, aby dodávané strely vypúšťali na Rusko.
Putinovo vyhlásenie nasledovalo niekoľko hodín po tom, čo ukrajinské letectvo tvrdilo, že Rusko počas noci odpálilo medzikontinentálnu balistickú raketu na ukrajinské mesto Dnipro. Podľa západných expertov však ruská armáda zaútočila raketou stredného doletu.
„Dnes náš šialený sused opäť ukázal, kým naozaj je, a ako pohŕda dôstojnosťou, slobodou a životmi ľudí všeobecne. A ako sa bojí. Bojí sa tak veľmi, že už používa nové rakety,“ okomentoval ruský útok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorého krajina sa tretím rokom bráni ruskej agresii.
V neskoršom vyhlásení Zelenskyj vyzval svojich spojencov, aby na použitie "novej balistickej rakety" odpovedali. "V tejto chvíli neprichádza žiadna silná reakcia. Putin je na to veľmi citlivý. Skúša vás, milí partneri," uviedol ukrajinský prezident na sieti X.
Rusi krátko pred útokom experimentálnou raketou stredného doletu na Dnipro upovedomili Spojené štáty prostredníctvom kanálov slúžiacich na zníženie jadrového rizika. „USA boli vyrozumené krátko pred štartom (rakety),“ povedal nemenovaný americký predstaviteľ.
Odplata za Bidenovo povolenie pre Kyjev
Američania podľa neho poskytli informácie Ukrajine a blízkym spojencom, aby im pomohli pripraviť sa na možné použitie rakety stredného doletu. Rusko pravdepodobne disponuje len hŕstkou týchto experimentálnych rakiet, dodal.
Ruské ministerstvo obrany pred dvoma dňami vyhlásilo, že ukrajinské vojská podnikli útok na Brjanskú oblasť na západe Ruska šiestimi americkými raketami ATACMS. Podľa médií to bolo prvýkrát, čo Ukrajina použila západné zbrane proti cieľom v hĺbke ruského územia. O deň neskôr Ukrajina podľa médií použila na ciele v Rusku aj strely s plochou dráhou letu Storm Shadow dodané Veľkou Britániou.
Po viac ako tisíc dňoch vojny má Rusko na bojisku navrch, jeho početnejšia armáda postupuje v Donbase na východe Ukrajiny a ukrajinskí civilisti trpia neľútostné útoky dronov a rakiet.
Analytici a pozorovatelia tvrdia, že rozhodnutie amerického prezidenta Joea Bidena a ďalších západných predstaviteľov povoliť Ukrajine použiť západné rakety a strely proti cieľom v Rusku pravdepodobne nezmení priebeh vojny, ale ruskú armádu postavia do zraniteľnejšej pozície a mohlo by skomplikovať logistiku, ktorá je pre boj kľúčová, poznamenala agentúra AP.
Zatiaľ nie je jasné, či dopad strely, ktorá odštartovala z ruskej Astrachanskej oblasti, spôsobil nejaké škody. Na záberoch z Dnipra, kde úrady evidujú dvoch zranených ľudí, je vidieť požiar v obytnej budove a tiež škody v miestnom rehabilitačnom centre. Tie ale mohli spôsobiť aj iné rakety či drony, ktorými Rusi v noci na mesto tiež udreli.
„Je jasné... že Rusi odstránili jadrové hlavice z rakety a odpálili ju buď ako neaktívnu raketu bez akéhokoľvek nákladu, alebo možno s nejakou konvenčnou hlavicou,“ povedal televízii CNN Malcolm Davis z Austrálskeho inštitútu strategickej politiky.
Hypersonická raketa
Hovorkyňa ruskej diplomacie Marija Zacharovová uprostred svojej tlačovej konferencie zdvihla mobilný telefón, do ktorého jej ktosi povedal, nech sa k veci vôbec nevyjadruje. Dotyčný pritom ako cieľ útoku spomenul závod na výrobu raketovej a leteckej techniky Južmaš, ktorý sa nachádza v Dnipre.
„To ste chceli? Tak to sakra máte! Útok hypersonickou raketou,“ napísal na sociálnej sieti bývalý ruský prezident a premiér Dmitrij Medvedev k záberom útoku. Stanica BBC podotkla, že pravosť záberov nemôže overiť, a že Medvedev svoj komentár zverejnil na sieti X, ktorá je v Rusku zakázaná.
Ruské sily v noci útočili raketami na Dnepropetrovskú a Záporožskú oblasť aj na niekoľko ďalších miest. Ukrajinské letectvo hlási zostrelenie šiestich rakiet. Podľa agentúry Ukrinform sú čiastočne prerušené dodávky elektriny zo Záporožskej jadrovej elektrárne.
Podľa dnepropetrovského gubernátora Serhija Lysaka spôsobili údery dva požiare v meste Dnipro, kde zasiahli priemyselný závod a rehabilitačné stredisko. Útoky hlásia aj oblasti Kyjeva, Černihivu a Poltavy. Rusko uviedlo, že na východe Ukrajiny dobylo dedinu Dalne.
Poľsko v čase ruských útokov znova nechalo odštartovať stíhačky, aby chránili jeho vzdušný priestor. Do stavu najvyššej pohotovosti boli uvedené aj pozemné protilietadlové a radarové systémy.
Veľvyslanectvo USA v Kyjeve v stredu oznámilo, že dostalo informáciu o hrozbe možného významného útoku, a preto bude uzavreté. Americkým občanom odporučilo, aby boli pripravení sa okamžite ukryť v prípade leteckého poplachu. Svoju prevádzku obmedzili aj ambasády ďalších západných krajín v ukrajinskej metropole.
Ruské ministerstvo obrany vo štvrtok oznámilo, že ruská protivzdušná obrana zostrelila dve britské rakety Storm Shadow.