Nemecká sociálna demokracia (SPD) dnes svojím kandidátom na kancelára v nadchádzajúcich predčasných parlamentných voľbách vymenovala súčasného kancelára Olafa Scholza. Na tlačovej konferencii to uviedla spolupredsedníčka strany Saskia Eskenová, podľa ktorej išlo o jednomyseľné rozhodnutie.
V posledných dňoch sa špekulovalo, že by Scholza mohol nahradiť v pozícii volebného lídra výrazne obľúbenejší minister obrany Boris Pistorius. Pistorius však minulý štvrtok povedal, že o funkciu usilovať nebude.
SPD má teraz v prieskumoch verejnej mienky okolo 15 percent, skončila by tak až na treťom mieste. V predčasných voľbách, ktoré by sa mali konať 23. februára, by vyhrala podľa prieskumov teraz opozičná konzervatívna únia CDU/CSU so ziskom okolo 33 percent hlasov.
Na druhom mieste by skončila Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá je označovaná za pravicovo populistickú až krajne pravicovú stranu. Získala by okolo 19 percent.
Scholz chce, aby SPD bola najsilnejšou stranou
"Je tým správnym mužom pre úrad kancelára," povedala o Scholzovi na tlačovej konferencii Eskenová. Spolupredseda strany Lars Klingbeil kritizoval vo svojom vystúpení kandidáta na kancelára CDU/CSU Friedricha Merza, ktorý má teraz najväčšiu šancu stať sa na čele budúcej nemeckej vlády.
Podľa Klingbeila by bol ale takýto scenár "experimentom", pretože Merz nikdy nebol ani starostom, ani krajinským premiérom či členom spolkovej vlády. Scholzovu nomináciu, o ktorej dnes rozhodlo stranícke vedenie, musia ešte formálne potvrdiť delegáti SPD na zjazde 11. januára.
Predčasné voľby do Spolkového snemu sa budú konať po tom, ako sa na začiatku novembra rozpadla Scholzova trojčlenná koaličná vláda.
Kancelár sa najprv pre spory o finančnú a hospodársku politiku rozhodol z funkcie odvolať ministra financií Christiana Lindnera, jeho strana FDP následne úplne opustila vládu. Nemecku teraz vládne menšinový kabinet sociálnych demokratov a zelených.
Scholz na tlačovej konferencii povedal, že chce, aby SPD bola vo voľbách "najsilnejšou stranou", a zopakoval, že považuje za správne, že ukončil vládnu spoluprácu s FDP. Zopakoval tiež, že Ukrajina sa môže spoľahnúť na nemeckú podporu vo svojej obrane proti ruskej agresii.
Zároveň potvrdil, že sa nič nemení na jeho rozhodnutí nedodať Kyjevu rakety s plochou dráhou letu Taurus.
Kritici o Scholzovi pochybujú
O tom, že by sa kandidátom na kancelára za sociálnych demokratov nemusel stať Scholz, sa špekulovalo niekoľko mesiacov. Debata nabrala na intenzite minulý týždeň, keď sa na stranu ministra obrany Pistoriusa začalo pridávať čoraz viac straníkov, vrátane niekoľkých vplyvných.
Scholzovi sa ale zjavne podarilo spolustraníkov presvedčiť, že bude lepším kandidátom. Pistorius napokon sám vo štvrtok vo videu vyhlásil, že o pozíciu volebného lídra neusiluje.
Podľa viacerých kritikov je Scholz ale príliš spojený s koalíciou SPD, zelených a slobodných demokratov (FDP), ktorá vládla Nemecku od decembra 2021 a na začiatku novembra sa pre spory o finančnú a hospodársku politiku rozpadla. V závere svojho pôsobenia dosahoval kabinet podľa prieskumov stále nové rekordy v neobľúbenosti.
Kritici tiež pochybujú, či je schopný Scholz doviesť SPD vo voľbách k dobrému výsledku. Kancelár často pripomína, že aj pred voľbami v roku 2021 prieskumy dlho SPD podceňovali, nakoniec ale strana vyhrala.
Svojho kandidáta na kancelára už nominovala najsilnejšia opozičná formácia - konzervatívna únia CDU/CSU. Stal sa ním predseda CDU Merz. Za AfD bude na kancelárku kandidovať jej spolupredsedníčka Alice Weidelová. Zelení si na sneme predminulý víkend kandidátom na kancelára zvolili ministra hospodárstva Roberta Habecka.
Agentúra DPA pripomenula, že je to prvýkrát, čo sa o kancelársku funkciu budú formálne uchádzať štyria kandidáti. V minulosti väčšinou kandidátov na kancelára nominovali len SPD a CDU/CSU.