Zástupcovia členských štátov Únie sa dnes zhodli na plnom prijatí Bulharska a Rumunska do schengenského priestoru od 1. januára budúceho roka. Informovalo o tom maďarské predsedníctvo v Rade Únie.
Zhodu musia ešte formálne potvrdiť členské štáty, čo by sa malo stať na rokovaní únijných ministrov vnútra 12. decembra v Bruseli. Rakúsko, ktoré vstup oboch krajín do Schengenu dlho blokovalo, teraz podľa všetkého zmenilo názor.
"Po úspešnom ministerskom stretnutí z minulého týždňa v Budapešti, kde sa Maďarsko, Bulharsko, Rumunsko a Rakúsko dohodli na balíku týkajúcom sa ochrany hraníc, je dnešok ďalším kľúčovým krokom k európskej integrácii," napísalo maďarské predsedníctvo na sociálnej sieti X.
"Coreper dokončil prípravu rozhodnutia Rady Únie o zrušení kontrol na vnútorných pozemných hraniciach s Bulharskom a Rumunskom od 1. januára 2025. Formálne prijatie sa očakáva na rokovaní ministrov vnútra 12. decembra, "dodalo. Plný prístup Bulharska a Rumunska do Schengenu sa riešil na dnešnom rokovaní takzvaného Coreperu, teda veľvyslancov krajín Únie v Bruseli.
Prijatie nových krajín do schengenského priestoru si vyžaduje jednomyseľný súhlas členských štátov Európskej únie. Bulharsko a Rumunsko splnili kritériá na vstup do priestoru voľného pohybu už v roku 2011, niektoré štáty ale z rôznych dôvodov prístup týchto dvoch krajín blokovali - v roku 2011 Holandsko s Fínskom.
Neskôr sa proti prijatiu oboch balkánskych krajín stavalo Nemecko, ale predovšetkým Rakúsko, ktoré zablokovalo plný vstup Bulharska a Rumunska na konci roka 2022. Neskôr Viedeň súhlasila aspoň s obmedzeným členstvom oboch krajín.
Bulharsko a Rumunsko po 13 rokoch čakania oficiálne vstúpili do schengenského priestoru tento rok 31. marca, kontroly ale skončili len na vzdušných a námorných hraniciach s ostatnými členskými krajinami. Pozemné kontroly zostali práve kvôli vetu Rakúska, ktoré sa dlhodobo obávalo prílevu žiadateľov o azyl.