Irán chystá výrazné zvýšenie obohacovania uránu. Potvrdila to dnes podľa agentúry DPA Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu, ktorej iránska vláda predložila podrobné plány na rozšírenie svojich jadrových zariadení.
Hromadenie jadrového materiálu v Iráne dosiahne v najbližších mesiacoch kritickú úroveň, varoval podľa agentúry Reuters šéf francúzskej tajnej služby DGSE Nicolas Lerner.
Rozhovory s Iránom
Teherán v spore o jadrový program nevsadil na zdržanlivosť a nič na tom podľa DPA zjavne nezmenili ani dnešné rozhovory v Ženeve, kde sa o deeskaláciu chceli pokúsiť zástupcovia ministerstiev zahraničia Británie, Francúzska a Nemecka pri rozhovoroch s iránskym kolegom.
Námestník iránskeho ministra zahraničia Kázom Gharíbábádí na sieti X napísal, že Teherán chce pokračovať v ceste dialógu. "Dohodli sme sa, že budeme pokračovať v diplomatickej ceste," dodal Gharíbábádí.
MAAE medzitým uviedla, že iránska vláda chce inštalovať niekoľko tisíc ďalších centrifúg na obohacovanie uránu a tisícky už inštalovaných uviesť do prevádzky.
Riziko iránskeho šírenia jadrových zbraní v najbližších mesiacoch je vážne a Británia a Francúzsko spolupracujú na stratégiách prípravy na takúto možnosť, povedal dnes šéf DGSE Nicolas Lerner na britskom veľvyslanectve v Paríži, kde sa stretol so svojím britským náprotivkom Richardom Moorem.
Hrozba jadrových zbraní
"Naše služby spolupracujú bok po boku, aby v nasledujúcich mesiacoch čelili tomu, čo je nepochybne jednou z hrozieb, ak nie najkritickejšou hrozbou - teda možné šírenie jadrových zbraní v Iráne," vyhlásil Lerner. "Spravodajské informácie budú zásadné pre to, aby úrady mohli prijímať správne rozhodnutia a definovať správne stratégie," dodal šéf francúzskej tajnej služby.
Francúzskemu kolegovi pritakal Moore. "Jadrové ambície (iránskeho) režimu naďalej ohrozujú nás všetkých, najmä priateľov Francúzska a Británie v oblasti Perzského zálivu," varoval Moore.
Irán, ktorý čelí západným sankciám, tvrdí, že neusiluje o získanie jadrových zbraní. Vysoko obohatený urán, ktorý krajina produkuje v čoraz väčšom množstve, pritom možno pomerne ľahko premeniť na materiál použiteľný pre atómové zbrane.
Irán MAAE informoval o zámere nainštalovať ďalšie odstredivky na obohacovanie uránu. Nové centrifugy chce blízkovýchodné krajiny nainštalovať v zariadeniach Fordo a Natanz, ďalšie nedávno nainštalované zase zapoja online.
MAAE tento mesiac prijala ďalšiu rezolúciu, v ktorej odsudzuje jadrové aktivity a nedostatočnú spoluprácu Teheránu. Irán na to reagoval slovami o tom, že prijme opatrenia vrátane toho, že do prevádzky uvedie práve nové pokročilé odstredivky na obohacovanie uránu. Irán podľa MAAE dlhodobo nespolupracuje, ako by mal, a napríklad vlani v septembri zakázal pracovať v krajine radu popredných expertov MAAE na obohacovaní uránu.
Uránové obohacovanie je proces, ktorý v prírodnom uráne mení koncentráciu uránu-235, teda štiepiteľného izotopu. Kým pre využitie v medicíne je potrebné len minimálne obohatenie a pre využitie ako palivo v jadrových elektrárňach obohatenie v ráde percent, v prípade využitia pre jadrovú zbraň je potrebné obohatenie na 90 aj viac percent. Irán zatiaľ disponuje uránom obohateným na 60 percent.