Bojovníci islamistického zoskupenia Haját Tahrír aš-Šám a ich spojenci sa dnes zmocnili piatich štvrtí v Halabe a dobyli kľúčové mesto Sarakíb. Podľa agentúry AFP to tvrdí exilová Sýrska organizácia pre ľudské práva.
Sýrske oficiálne médiá informácie o postupe HTS odmietajú a sýrska armáda tvrdí, že povstalcov odráža. Mŕtvych za tri dni bojov je podľa posledných údajov najmenej 277. Podľa agentúry Reuters ide o najväčšiu protivládnu ofenzívu v oblasti od roku 2020.
Štát úspechy povstalcov popiera
To, že islamisti vstúpili do Halabu, ktoré je druhé najľudnatejšie mesto v Sýrii, potvrdil aj reportér agentúry AFP, ktorý informoval o ozbrojených stretoch v meste.
Podľa SOHR získalo HTS pod svoju kontrolu päť štvrtí na západe a juhozápade mesta a preniklo do ďalších štyroch štvrtí. Organizácia tvrdí, že provládne jednotky nekládli väčší odpor. SOHR dnes večer informovala aj o dobytí mesta Sarakíb, pri ktorom leží križovatka dvoch významných diaľnic.
Sýrske štátne médiá úspechy povstalcov popreli. Sýrska armáda dnes popoludní oznámila, že islamistom v provincii spôsobila ťažké straty a získala späť kontrolu nad niektorými oblasťami, avšak neuviedla žiadne podrobnosti. Ruské letectvo dnes večer potvrdilo, že vykonáva údery na povstalcov a tvrdí, že ich za posledných 24 hodín zabilo 200.
Pri ostreľovaní Halabu dnes islamisti zabili v kampuse univerzity štyroch študentov a najmenej dvoch ďalších zranili. Celkový počet obetí bojov vzrástol na najmenej 277. Z domovov podľa Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí utieklo vyše 14-tisíc ľudí, z ktorých takmer polovicu tvoria deti.
Ruské nálety
HTS a pridružené ozbrojené zoskupenia ofenzívu začali v stredu a prenikli do oblasti kontrolovanej režimom prezidenta Bašára Asada, kde obsadili desiatky dedín a menších miest a prerušili premávku na diaľnici medzi Halabem a Damaškom. Sýrska vláda útok označila za akciu "teroristov".
HTS tvrdí, že je to reakcia na sýrske a ruské nálety v takzvanej deeskalačnej zóne Idlib, teda územie z veľkej časti pod správou HTS. Tieto údery podľa HTS od začiatku roka zabili viac ako 80 ľudí, prevažne civilistov.
Sýrske a ruské letectvo sa snaží ďalšími vzdušnými náletmi islamistov zastaviť. V rôznych oblastiach v provinciách Idlib a Halab v stredu a vo štvrtok uskutočnili takmer 60 úderov. Vo štvrtok pri nich zahynulo 19 civilistov.
Rusko útok islamistov považuje za narušenie sýrskej suverenity a chce, aby sýrska vláda urýchlene konala a "obnovila ústavný poriadok".
Turecko zase podľa AFP vyzvalo Damask na ukončenie útokov na mesto Idlib, ktoré je poslednou väčšou baštou džihádistov a povstalcov na severozápade Sýrie. Strety podľa Ankary vyvolávajú "nežiaducu eskaláciu napätia v prihraničnom regióne". Podľa agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na zdroje z opozície, Turecko ofenzívu povstalcov schválilo a zúčastňuje sa na nej aj proturecké skupiny.
Za "americko-sionistický plán nasledujúci po porážke sionistického režimu (Izraela) v Libanone a Palestíne," označil ofenzívu islamistov iránsky minister zahraničia Abbás Arakčí. Irán je hlavným spojencom a oporou Asada.
HTS je radikálne islamistické zoskupenie, ktoré vzišlo zo sýrskej pobočky teroristickej siete Al-Káida. Dlhodobo ovláda územie v sýrskej provincii Idlib a do určitej miery ho podporuje Turecko.
V Sýrii zúri od roku 2011 občianska vojna, ktorá si za ten čas vyžiadala viac ako 300-tisíc civilných obetí. Napriek medzinárodnej izolácii od západných krajín má prezident Asad aktuálne pod kontrolou vyše dve tretiny sýrskeho územia.