Srbský prezident Aleksandar Vučič. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Srbský prezident hovorí po výbuchu v Kosove o hybridnom útoku

01.12.2024, 14:22
Autor:
TASRTASR

K explózii, ktorá poškodila kanál, došlo v piatok neďaleko mesta Zubin Potok na severe Kosova.

Srbský prezident Aleksandar Vučič po explózii, ktorá poškodila kanál zásobujúci vodou dve hlavné elektrárne v Kosove, hovoril v nedeľu o hybridnom útoku namierenom proti Belehradu.

Vučič odmietol obvinenia vlády v Prištine, že za výbuch je zodpovedné Srbsko. Incident "bol pokusom o hybridný, veľký a zúrivý útok na našu krajinu," vyhlásil srbský prezident počas príhovoru. Doplnil, že jeho krajina nemá s útokom nič spoločné.

Oznámil, že srbské orgány začali vlastné samostatné vyšetrovanie poškodenia kanála. Za možného vinníka však počas prejavu priamo neoznačil žiadneho jednotlivca ani štát.

K explózii, ktorá poškodila kanál, došlo v piatok neďaleko mesta Zubin Potok na severe Kosova. To v sobotu posilnilo bezpečnostné opatrenia v oblasti kritickej infraštruktúry. Incident tiež spôsobil prudký nárast napätia medzi oboma úhlavnými rivalmi, keďže obe strany sa navzájom priamo či nepriamo z neho obvinili.

"Útok vykonali profesionáli. Domnievame sa, že sú zaň zodpovedné gangy riadené Srbskom," povedal ešte v sobotu kosovský premiér Albin Kurti na tlačovej konferencii bez poskytnutia dôkazov. Vláda aj v neskoršom vyhlásení vinila z útoku práve Srbsko.

Srbsko už v sobotu útok odsúdilo a obvinenie zo strany Kosova označilo za unáhlené a nepodložené. "Takéto deštruktívne akcie sú neprijateľné a ohrozujú krehkú stabilitu, ktorú sa snažíme udržať," napísal srbský minister zahraničných vecí Marko Djurič na sociálnej sieti X.

Spresnil, že Belehrad požaduje vyvodenie zodpovednosti voči páchateľom a naznačil, že za výbuchom by mohol stáť kosovský "režim".

Polícia v sobotu zadržala osem osôb a oznámila, že väčšina z nich patrí do miestnej srbskej organizácie Civilna zaštita (Civilná ochrana), ktorú kosovská vláda vyhlásila za teroristickú skupinu.

01 - Modified: 2025-12-31 19:47:55 - Feat.: - Title: Srbsko sa chváli najstabilnejšou ekonomikou v regióne. Premiér však hovorí o probléme, ktorý brzdí vstup do EÚ 02 - Modified: 2025-12-28 06:17:00 - Feat.: - Title: Podpora členstva Srbska v EÚ klesla v krajine na takmer tretinu, ukázal nový prieskum 03 - Modified: 2025-12-24 20:36:15 - Feat.: - Title: Srbský súd pre chýbajúce dôkazy stopol stíhanie exministra Vesiča za tragédiu v Novom Sade 04 - Modified: 2025-12-22 14:19:46 - Feat.: - Title: Pellegrini navštívil slovenských krajanov v srbskom Báčskom Petrovci. Na mieste ho vítal Vučič 05 - Modified: 2025-12-21 18:08:06 - Feat.: - Title: Pellegrini rokoval s Vučičom. Slovensko bude vždy podporovať Srbsko na ceste do EÚ, vyhlásil
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
01. január 2026 04:29