Narges Mohammadíová. FOTO: TASR/AP FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Iránsku aktivistku Narges Mohammadíovú dočasne prepustili z väzenia

04.12.2024, 13:33
Autor:
ČTKČTK

Narges Mohammadíová vlani získala Nobelovu cenu za mier za svoj nenásilný boj proti útlaku žien v Iráne a za presadzovanie ľudských práv pre všetkých napriek zatýkaniu a ďalším represiám.

Iránska držiteľka Nobelovej ceny za mier Narges Mohammadíová bola zo zdravotných dôvodov na tri týždne prepustená z väzenia. S odvolaním sa na jej obhajcu o tom dnes informovala agentúra AFP.

"Na základe posudku lekára pozastavila teheránska prokuratúra výkon trestu Narges Mohammadíovej na tri týždne a bola prepustená z väzenia," uviedol jej právnik Mostafá Nili na sieti X.

Mohammadíová bola naposledy zatknutá v novembri 2021 a odpykáva si niekoľko trestov za rôzne obvinenia, vrátane šírenia údajnej propagandy proti islamskej republike.

image

Väznenej nositeľke Nobelovej ceny v Iráne upierajú zdravotnú starostlivosť, tvrdí OSN

V októbri jej manžel Takí Rahmání informoval médiá, že je jeho žena v nemocnici. Mohammadíová má zdravotné problémy už viac ako dva mesiace a po celý čas jej úrady odopierali potrebnú zdravotnú starostlivosť. Trpí srdcovým ochorením.

Päťdesiatdvaročná Mohammadíová vlani získala Nobelovu cenu za mier za svoj nenásilný boj proti útlaku žien v Iráne a za presadzovanie ľudských práv pre všetkých napriek zatýkaniu a ďalším represiám zo strany iránskych úradov. Prestížnu cenu za ňu v Osle prevzali jej deti, ktoré prečítali posolstvo, ktoré Mohammadíová napísala vo väzení.

01 - Modified: 2026-01-09 12:29:47 - Feat.: - Title: Smrť diktátorovi! Demonštrácie v Iráne gradujú, štát vypol internet a viní Spojené štáty 02 - Modified: 2026-01-06 07:28:52 - Feat.: - Title: Najväčšie nepokoje od smrti Amíníovej. Irán hlási desiatky mŕtvych vrátane niekoľkých detí 03 - Modified: 2026-01-04 08:43:20 - Feat.: - Title: Pri stretoch na protestoch na západe Iránu zomreli najmenej štyri osoby 04 - Modified: 2025-12-13 07:58:25 - Feat.: - Title: USA zabavili časť nákladu lode mieriacej z Číny do Iránu. Má ísť o materiál dvojitého použitia 05 - Modified: 2025-12-13 07:08:30 - Feat.: - Title: Irán dvíha ceny benzínu. Naposledy to skončilo protestmi a stovkami mŕtvych
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
11. január 2026 15:06