Minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD) sa na zasadnutí Rady OBSE v Malte stretol so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom.
Ministri rokovali o vývoji v OBSE ale aj o energetických zdrojoch. "Je v záujme Slovenskej republiky zachovať existujúce koridory z Ruskej federácie pre tranzit ropy a plynu, ktoré sú spoľahlivé a cenovo stabilné. Aj keď pracujeme na diverzifikácii týchto dodávok, je pre nás dôležité mať zabezpečené dodávky v množstve, aké potrebujeme, a za výhodnú cenu," uviedol rezort slovenskej diplomacie.
Tretie stretnutie
Ministri hovorili aj o rokovaní podpredsedníčky vlády a ministerky hospodárstva Denisy Sakovej a generálneho riaditeľa SPP v Petrohrade o dodávkach plynu na Slovensko.
Blanár podľa vyhlásenia ministerstva "zopakoval konzistentný pohľad Slovenskej republiky na vojenský konflikt na Ukrajine s dôrazom na porušenie medzinárodného práva. Minister apeloval na ruskú stranu v súvislosti s mierovými rokovaniami, zastavením zabíjania čím skôr a zdôraznil, že je potrebné hľadať diplomatické riešenia v súlade s princípmi Charty OSN."
Blanár sa s Lavrovom sterol tretíkrát od kedy sa stal ministrom zahraničia.
Korčok kritizuje Blanára
Bývalý minister zahraničia Ivan Korčok, ktorý nedávno vstúpil do opozičného hnutia PS, kritizoval Blanára za stretnutie s ruským diplomatom. V statuse na sociálnej sieti podotýka, že frekvencia stretnutí svedčí podľa neho o tom, že šéf slovenskej diplomacie si s Lavrovom "zjavne najlepšie rozumie".
"Určite by bolo zaujímavé zistiť, koľkokrát sa stretol napríklad s poľským alebo českým ministrom. Ešte dôležitejšia otázka však znie: o čom sú tieto stretnutia s predstaviteľom agresora?," píše Korčok.
"Vyzvali ste ho, aby Rusko ukončilo svoju agresívnu vojnu a prestalo zabíjať nevinných ľudí? Ako prispievajú tieto rokovania k mieru? Čo ste s Rusmi dohodli? A kedy plánujete stretnutie s ukrajinským ministrom?" pýta sa bývalý diplomat.
Stretnutia Blanára s Lavrovom neprinášajú Slovensku podľa Korčoka nič.
"Namiesto toho zrádzate Slovensko, podporujete odklon od našich spojencov a pomáhate Moskve šíriť jej propagandu. Slovensko sa pod vaším vedením stáva trójskym koňom Ruska v EÚ a NATO. Toto je politika „na štyri svetové strany“, ktorá nás však v skutočnosti vedie na východ," konštatuje Korčok.
Lavrovova prvá cesta do EÚ
Na okraj ministerského zasadnutia na Malte sa ruský minister stretol aj so šéfom maďarskej diplomacie Pétrom Szijjártóm.
Ide o vôbec prvú Lavrovovu cestu do členskej krajiny EÚ od chvíle, keď Rusko vo februári 2022 napadlo Ukrajinu. Naposledy Lavrov podľa ruského ministerstva naposledy navštívil členskú krajinu EÚ v decembri 2021. Vtedy sa zúčastnil na zasadnutí OBSE v švédskom Štokholme, doplnil portál Politico.