Tisíce ľudí v Tbilisi dnes večer znovu vyšli do ulíc na protest proti oznámeniu vládnucej strany Gruzínsky sen pozastaviť na najbližšie štyri roky prístupové rokovania s Úniou.
Portál civil.ge píše, že demonštrácie, ktoré pokračujú ôsmy deň, sa konajú aj v ďalších gruzínskych mestách, vrátane Kutaisi, Zugdidi a Batumi. Nespokojnosť medzi ich účastníkmi rastie, keďže úrady zintenzívňujú represie.
Protest pred parlamentom
Niekoľko tisíc ľudí sa dnes večer zišlo pred gruzínskym parlamentom a niektorí z nich držali transparenty s nápisom "Vaša represia budú znamenať váš koniec", píše agentúra AFP.
Podobne ako v predchádzajúcich dňoch niektorí z demonštrantov tlmili do kovových zátaras blokujúcich vstup do parlamentu, mávali vlajkami Únie, trúbili a pískali. V Kutaisi polícia na demonštrácii zadržala 15-ročného chlapca.
Gruzínsky premiér Irakli Kobachidze vyhlásil, že jeho vláda "zničí liberálno-fašistickú" opozíciu. "Ten proces sa už začal. Posledné udalosti znamenajú koniec liberálneho fašizmu v Gruzínsku, "povedal. Použil výrazy pripomínajúce tých, ktoré Kremeľ používa na útoky na politických oponentov, píše AFP.
V stredu gruzínske médiá informovali, že polícia do bezvedomia zbila a kvôli výtržníctvu a neuposlúchnutiu policajnej výzvy zadržala lídra jedného zo štyroch hlavných opozičných zoskupení Niku Gvaramiu.
Policajné zatýkanie
Dnes jeho právnik podľa Rádia Slobodná Európa povedal, že jeho zdravotný stav je "uspokojivý". Za posledný týždeň polícia zadržala asi 300 demonštrantov, desiatky z nich utrpeli zranenia. V nemocnici je tiež opozičný politik Aleko Elisašvili, ktorý má zranenia v tvári a možno zlomené rebro.
Spojené štáty aj Únia postup gruzínskej polície odsúdili. Šéf americkej diplomacie Antony Blinken hovorí o "brutálnom a neopodstatnenom násilí proti gruzínskym občanom" zo strany Gruzínskeho sna. Kobachidze to odmietol a povedal, že Tbilisi dúfa, že po januárovom nástupe zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa do Bieleho domu sa vzťahy medzi oboma krajinami zlepšia.
Gruzínsko od získania nezávislosti po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991 vystupovalo ako prozápadná krajina a krátko po ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022 požiadalo o členstvo v Európskej únii. Vzťahy so Západom sa však v poslednom čase zhoršili.
Únia pre kontroverzný zákon o zahraničnom vplyve, presadený Gruzínskym snom napriek protestom, pozastavila prístupové rokovania s kaukazskou krajinou. Po októbrových parlamentných voľbách potom dvadsaťsedmička a Spojené štáty vyzvali na prešetrenie nezrovnalostí. Európsky parlament minulý štvrtok prijal uznesenie, v ktorom uviedol, že parlamentné voľby neboli slobodné a čestné.