Vedenie vojenskej junty v africkom štáte Burkina Faso v piatok odvolalo premiéra a jeho vládu, informovala v noci na sobotu agentúra AFP.
Odvolaný premiér Apollinaire Joachim Kyelem de Tambela slúžil na čele troch úspešných vlád a prežil každú zmenu, konštatovala AFP. Dôvod jeho odvolania nie je známy. Do funkcie bol vymenovaný v októbri 2022 po prevrate, ktorý priviedol k moci kapitána Ibrahima Traorého.
Rozpustená vláda
Junta vo svojom vyhlásení oznámila, že členovia rozpustenej vlády zostanú na svojich postoch až do vymenovania nového kabinetu.
Burkinu Faso uvrhol do nestability prevrat z januára 2022, pri ktorom sa moci chopil podplukovník Paul-Henri Sandaogo Damiba. O osem mesiacov neskôr Damibu zvrhol 36-ročný Traoré. Damiba, ktorý zosadil zvoleného prezidenta Rocha Marca Christiana Kaborého, je momentálne v exile v susednom Togu.
Junta si za jednu zo svojich priorít stanovila návrat štátnej suverenity a aj preto pravidelne útočí proti západným mocnostiam, uviedla AFP.
Burkina Faso vytvorilo spojenectvo s ďalšími sahelskými krajinami - Mali a Nigerom -, kde po sérii prevratov tiež vládnu junty.
Aliancia troch štátov
Tieto tri štáty sa vlani v septembri spojili do Aliancie sahelských štátov. Predchádzalo tomu prerušenie vzťahov s bývalou koloniálnou mocnosťou - Francúzskom a preorientácia kurzu zahraničnej politiky na Rusko.
Minister zahraničných vecí Karamoko Jean-Marie Traoré na margo toho minulý mesiac uviedol, že spolupráca s Ruskom Burkine Faso "vyhovuje lepšie" ako jej historické väzby s Francúzskom.
Všetky tri spomínané štáty bojujú na svojom území aj proti džihádistom, ktorí svoje násilnosti rozpútali v roku 2012 na severe Mali, odkiaľ po roku 2015 postupne expandovali aj do Nigeru a Burkiny Faso. Násilnosti si od roku 2015 vyžiadali viac ako 26-tisíc obetí vrátane vojakov a civilistov. Tisíce ľudí boli nútené opustiť svoje domovy.
Rusko do tohto regiónu - ako aj do niekoľkých ďalších afrických krajín – vyslalo vojenských inštruktorov, aby pomáhali v boji proti islamistickému násiliu.
01 - Modified: 2024-12-04 14:59:02 - Feat.: 1 - Title: Stanné právo nie je riešením pre demokraciu
02 - Modified: 2024-11-23 21:33:00 - Feat.: 1 - Title: Západné krajiny sú znepokojené zámerom Iránu sprevádzkovať nové centrifúgy na urán
03 - Modified: 2024-08-24 22:00:00 - Feat.: 1 - Title: Ambície zomreli s Prigožinom. Už to nie sú wagnerovci a riadia trh s drogami pod taktovkou Moskvy
04 - Modified: 2024-08-21 14:00:56 - Feat.: 1 - Title: Západoafrické vojenské junty žiadajú OSN, aby zasiahla proti Ukrajine
05 - Modified: 2024-08-13 09:06:06 - Feat.: 1 - Title: Senegal chce spolupracovať s Mali, kde vládne proruský vojenský režim
01 - Modified: 2025-03-19 19:06:11 - Feat.: - Title: Migaľ a Huliak budú nezávislí nominanti. Je to cena za obnovenie vládnej väčšiny, tvrdí Fico
02 - Modified: 2025-03-14 16:53:39 - Feat.: - Title: Ekonóm Mark Carney zložil prísahu a stal sa novým kanadským premiérom, hneď vymenil viacerých ministrov
03 - Modified: 2025-02-18 15:15:16 - Feat.: - Title: K novele ústavy z dielne premiéra prišlo viac ako sto pripomienok, z toho 14 zásadných
04 - Modified: 2025-02-12 16:55:48 - Feat.: - Title: Premiér odmietol, že by Slovensko posielalo plyn na Ukrajinu. Ukazuje na zahraničných dodávateľov
05 - Modified: 2025-02-11 11:11:56 - Feat.: - Title: Suspendovali poľského prokurátora, ktorý vyšetroval údajný pokus o prevrat