Francúzsko začalo z Čadu sťahovať vojakov, ako prvé z tejto stredoafrickej krajiny odleteli stíhacie lietadlá Mirage. Oznámila to dnes podľa agentúry Reuters francúzska armáda, ktorá dodala, že dokončiť harmonogram odchodu vojsk potrvá niekoľko týždňov. Vláda Čadu na konci novembra vypovedala Francúzsku dohodu o vojenskej spolupráci. V krajine pôsobí asi tisícka francúzskych vojakov.
"Je to začiatok návratu francúzskeho vybavenia v Ndjamene," povedal armádny hovorca Guillaume Vernet o odlete prvých lietadiel na základňu vo východnom Francúzsku. Francúzsko má v Ndjamene, hlavnom čadskom meste, veľkú vojenskú základňu a jej menšie posádky sa nachádzajú na severe a východe krajiny.
Čad, ležiaci v strednej Afrike v oblasti Sahelu, predstavuje kľúčového spojenca Západu v boji proti islamistom v regióne. V oblasti sa naopak darí rozšíriť vplyv Rusku, pretože vlády Nigeru, Burkiny Faso a Mali si následne vynútili, aby sa Francúzsko vojensky stiahlo z ich štátov. Odchod z Čadu tak znamená koniec francúzskej vojenskej prítomnosti v Sahele, ktorá trvala po desaťročia.
Zatiaľ podľa Reuters nie je jasné, či z Čadu odídu naozaj všetci francúzski vojaci. Na podrobnostiach odchodu sa musia obe krajiny ešte dohodnúť.
Čadský prezident Mahamat Idriss Déby sa snaží o väčšiu nezávislosť od západných spojencov prehlbovaním vzťahov s Ruskom. To je citlivé najmä pre Francúzsko a USA, ktoré za posledné roky zaznamenali v Saheli značné politické neúspechy, upozornil už skôr server BBC News. Geografické umiestnenie Čadu je pritom z pohľadu Západu strategické pre politickú stabilitu v regióne.
Na konci novembra nový senegalský prezident Bassirou Diomaye Faye v rozhovore poskytnutom denníku Le Monde vyhlásil, že čoskoro nebudú francúzski vojaci ani v Senegale. V bývalej kolónii na západe Afriky má Paríž okolo 350 vojakov.