Rusko smeruje k vyradeniu afganského radikálneho islamistického hnutia Taliban zo svojho zoznamu teroristických organizácií. Príslušnú novelu zákona dnes podľa štátnej tlačovej agentúry TASS v prvom z celkových troch čítaní schválila Štátna duma, dolná komora ruského parlamentu.
Taliban, ktorý sa v roku 2021 chopil moci v Afganistane, na ruskom zozname figuruje od roku 2003. Vyradenie hnutia zo súpisu by bolo dôležitým krokom Moskvy k normalizácii vzťahov s Kábulom.
Taliban ako spojenec
Ruský prezident Vladimir Putin v júli označil Taliban za spojenca v boji proti terorizmu. O zámere vyradiť hnutie zo zoznamu informoval už v októbri splnomocnenec ruského prezidenta pre Afganistan Zamir Kabulov.
Koncom novembra potom Afganistan navštívil tajomník ruskej bezpečnostnej rady Sergej Šojgu, v hlavnom meste Kábulu sa zišiel s predstaviteľmi talibanskej vlády.
Islamistické hnutie Taliban sa vrátilo k moci v Afganistane v auguste 2021 počas stiahnutia amerických a ďalších zahraničných vojsk, ktoré v krajine pôsobili predchádzajúcich 20 rokov.
Pôvodne sľubovalo, že bude konať miernejšie ako za svojej predchádzajúcej vlády v 90. rokoch, ale obmedzuje práva občanov, predovšetkým žien.
Žiadny štát doteraz oficiálne neuznal Taliban ako legitímne vedenie krajiny, hoci Čína a Spojené arabské emiráty akceptovali jeho veľvyslancov, podotkla agentúra Reuters.
Komolikovaná história
Rusko má s Afganistanom komplikovanú históriu. V roku 1979 vtedajší Sovietsky zväz podnikol do krajiny inváziu, jej cieľom bolo udržať v krajine nastolený spriatelený režim, avšak v boji s mudžáhidmi ZSSR utrpel ťažké straty a po takmer desiatich rokoch sa vojská vyslané Moskvou stiahli.
Tento rok v marci zabili ozbrojenci v koncertnej hale pri Moskve 145 ľudí pri útoku, ku ktorému sa prihlásil Islamský štát.
Americkí predstavitelia uviedli, že majú k dispozícii spravodajské informácie, ktoré naznačujú, že za útokom stojí afganská odnož tejto skupiny, Islamský štát-Chorásán. Taliban tvrdí, že sa snaží zabrániť činnosti IS v krajine, pripomenul Reuters.
Západní diplomati uvádzajú, že hnutie sa nemôže dostať širšieho medzinárodného uznania, kým nezmení svoj kurz v oblasti práv žien.
Taliban uzavrel stredné a vysoké školy pre dievčatá a ženy a obmedzil ich pohyb bez mužského sprievodu. Tvrdí, že práva žien rešpektuje v súlade so svojím prísnym výkladom islamského práva.