Poľskí farmári blokujú hraničný priechod Medyka s Ukrajinou, keď protestujú proti obchodnej dohode medzi Európskou úniou a Mercosurom v poľskej Medyke. FOTO: Reuters
StoryEditor

Poľskí farmári protestovali proti dohode EÚ s Mercosurom

13.12.2024, 14:50
Autor:
TASRTASR

Dohodu Európskej únie s Mercorusom, ktorý tvorí Brazília, Argentína, Uruguaj, Venezuela a Paraguaj, musia ešte schváliť členské štáty v Rade EÚ a Európsky parlament.

Poľskí poľnohospodári v piatok na protest proti dohode o voľnom obchode medzi Európskou úniou a krajinami juhoamerickej organicácie Mercosur blokovali na východe krajiny cesty, oznámila tamojšia polícia vo vyhlásení. Informuje agentúra PAP.

Poľnohospodári v Európe sa obávajú, že dohoda s piatimi juhoamerickými krajinami povedie k dovozu lacných bezcolných potravín na trh EÚ.

Postavili sa aj proti obmedzeniam v rámci Európskej zelenej dohody pri používaní pesticídov, insekticídov a  priemyselných hnojív.

image

Poľsko odmieta kontroverznú dohodu so združením Mercosur v jej súčasnej podobe

"Poľsko má jednu z najnižších mier používania pesticídov v Európe... a chce ju znížiť na polovicu," spresnil predseda Združenia lubelských pestovateľov malín Sebastian Huber. "Naopak, Južná Amerika nemá žiadne obmedzenia. Napríklad Brazília používa viac ako 3000 pesticídov, ktoré sú v Európe zakázané."

Európska komisia nedávno oznámila ukončenie rokovaní s Mercosurom. Slovenský eurokomisár pre obchod a hospodársku bezpečnosť Maroš Šefčovič koncom minulého týždňa v Montevideu po boku predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej dohodol podpis dohody po desaťročnom rokovaní.

Obavy spojené s dohodou následne vyjadrili viacerí európski poľnohospodári a začiatkom týždňa protestovali aj v Bruseli. Proti dohode sa stavajú najmä Francúzsko, Taliansko a Poľsko.

Dohodu Európskej únie s Mercorusom, ktorý tvorí Brazília, Argentína, Uruguaj, Venezuela a Paraguaj, musia ešte schváliť členské štáty v Rade EÚ a Európsky parlament.

01 - Modified: 2025-12-22 13:48:58 - Feat.: - Title: Ukrajinská rozviedka: Rusi chystajú útok na NATO už v roku 2027. Pripravujú okupáciu pobaltských štátov 02 - Modified: 2025-12-22 11:54:57 - Feat.: - Title: Členské štáty EÚ predĺžili sankcie proti Rusku o ďalších šesť mesiacov 03 - Modified: 2025-12-22 09:00:25 - Feat.: - Title: Samostatnosť, bezpečnosť a podpora Ukrajiny. Cyprus predstavil priority predsedníctva Rady Európskej únie 04 - Modified: 2025-12-21 19:28:37 - Feat.: - Title: Poľská kontrarozviedka zadržala podozrivého zo sledovania vojenských transportov 05 - Modified: 2025-12-19 15:50:22 - Feat.: - Title: Tusk sa stretol so Zelenským. Po zmrazení ruských aktív a pôžičke je pozícia Ukrajiny lepšia, vyhlásil
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
23. december 2025 01:55