Americký minister zahraničia Antony Blinken priletel na vopred neoznámenú návštevu Iraku, kde rokoval s irackým premiérom Muhammadom Sudaním okrem iného o budúcnosti susednej Sýrie.
Podľa agentúry Reuters bola informácia o Blinkenovej návšteve Iraku oznámená až po stretnutí so Sudaním. V Sýrii minulý víkend po bleskovej ofenzíve islamistických povstalcov padol Ruskom a Iránom podporovaný režim prezidenta Bašára Asada.
Snaha o kontakt
Zrútenie Asadovho režimu Washington podľa agentúry Reuters prekvapilo a končiaca administratíva prezidenta Joea Bidena teraz vyzýva sýrskych rebelov, s ktorými chce nadviazať kontakt, aby vytvorili vládu, ktorá bude zahŕňať sýrske menšiny a naopak v nej nebudú zastúpené islamistické frakcie.
Americké ministerstvo zahraničia uviedlo, že Blinken v Bagdade "zdôrazní záväzok USA voči strategickému partnerstvu medzi Spojenými štátmi a Irakom a voči bezpečnosti, stabilite a zvrchovanosti Iraku".
"Bude tiež rokovať o regionálnych bezpečnostných príležitostiach a výzvach, ako aj o trvalej americkej podpore na zapojenie všetkých menšín v Sýrii s cieľom nastoliť inkluzívne odovzdanie moci," dodalo.
Blinken pri rokovaní v Bagdade tiež uviedol, že Spojené štáty sú odhodlané zabrániť obnoveniu teroristickej skupiny Islamský štát (IS), napísala agentúra AFP.
Nemenovaný americký zdroj agentúre Reuters povedal, že Washington teraz vidí príležitosť na oslabenie iránskeho vplyvu na Blízkom východe.
Významný hráč odporu Teheránu
Irak, ktorý je vedený koalíciou prevažne šiitskych politických strán a ozbrojených skupín blízkych Iránu, je významným hráčom v takzvanej osi odporu Teheránu, ktorá zahŕňa teroristické hnutie Hamas v pásme Gazy a libanonský Hizballáh, s ktorými Izrael bojuje od útoku Hamasu na Izrael z minuloročného 7. októbra.
Irak sa však rozhodol nedovoliť šiitskym milíciám zasiahnuť v Sýrii, keď sunnitskí povstalci zahájili v novembri bleskovú ofenzívu a minulý víkend nakoniec obsadili Damask.
Tisíce sunnitských bojovníkov prešli zo Sýrie do Iraku po americkej invázii v roku 2003 a podnietili roky sektárskeho zabíjania, kým sa v roku 2013 vrátili v podobe IS a dobyli tretinu krajiny.
Islamistická sunnitská povstalecká skupina Haját Tahrír aš-Šám (HTS), ktorá bola hlavnou silou koalície, ktorá zvrhla Asadov režim a ktorá bola v minulosti ešte ako takzvaný front An-Nusra považovaný za sýrsku odnož teroristickej siete al-Kájda, sa týchto skorších väzieb zriekla a uviedla, že sa jej sýrske menšiny nemusia obávať.