Nastupujúci americký prezident Donald Trump. FOTO: Reuters
StoryEditor

Trest pre Trumpa oznámi sudca 10. januára, pravdepodobne do väzenia nepôjde

03.01.2025, 22:21
03.01.2025, 22:57
Autor:
ČTKČTK

Republikánsky politik je prvým exprezidentom Spojených štátov, ktorý bol uznaný vinným z trestného činu, pred ním ani žiadna bývalá hlava štátu nebola trestne stíhaná.

Nastupujúci americký prezident Donald Trump si 10. januára vypočuje verdikt v prípade falšovania finančných záznamov okolo platby za mlčanie pornoherečke, oznámil newyorský sudca, ktorý na kauzu dohliada. Podľa agentúry Reuters pri tom dal najavo, že odsúdenému neuloží väzenie a ani pokutu alebo podmienku.

Agentúra AP oznámené rozhodnutie sudcu Juana Merchana označila za mimoriadne. Trump podľa neho bude musieť na súd, osobne alebo prostredníctvom videohovoru, len desať dní pred svojou inauguráciou na úvod druhého mandátu v Bielom dome.

Republikánsky politik je prvým exprezidentom Spojených štátov, ktorý bol uznaný vinným z trestného činu, pred ním ani žiadna bývalá hlava štátu nebola trestne stíhaná.

image

Lojalita je u Trumpových ľudí až na prvom mieste. Niektoré nominácie by mohli stopnúť sami republikáni

Newyorská porota koncom mája uznala Trumpa vinným vo všetkých 34 bodoch obžaloby z falšovania podnikateľských záznamov, ktoré súvisia s platbou pornoherečke Stephanii Cliffordovej, známej tiež ako Stormy Daniels, tesne pred voľbami v roku 2016.

Trumpov vtedajší právnik Michael Cohen jej vyplatil 130-tisíc dolárov, aby nešla na verejnosť s výpoveďou o romániku z roku 2006, ktorý Trump dodnes popiera. Podľa obžaloby Trump sfalšoval šeky a ďalšie dokumenty, keď po svojom zvolení v roku 2017 Cohenovi peniaze vracal, a to v snahe udržať dohodu v tajnosti.

Trump akékoľvek previnenie odmieta a v posledných mesiacoch vyzýval sudcu Merchana na zrušenie odsudzujúceho verdiktu poroty. Argumentoval júlovým rozhodnutím Najvyššieho súdu, ktorý uviedol, že bývalí prezidenti majú nárok na širokú imunitu spojenú s činmi vykonanými v úrade. Tiež tvrdil, že by pokračovanie procesu narúšalo výkon prezidentskej funkcie.

Merchan túto argumentáciu na konci minulého roka odmietol. Trumpovi v prípade hrozili až štyri roky väzenia, takéto vyústenie ale nikdy nebolo považované za pravdepodobné. Teraz sudca naznačil, že siahne po "bezpodmienečnom prepustení" odsúdeného.

01 - Modified: 2025-01-03 21:40:23 - Feat.: 1 - Title: Komentár: Prečo majú košickí metalisti veľký dôvod hromžiť na amerického prezidenta 02 - Modified: 2025-01-03 20:25:08 - Feat.: 1 - Title: Republikáni na prvýkrát zvolili šéfa snemovne, dvaja po nezhodách zmenili názor 03 - Modified: 2025-01-03 19:31:40 - Feat.: 1 - Title: Pulz na Wall Street určí v roku 2025 Big Tech a Donald Trump 04 - Modified: 2025-01-05 14:30:00 - Feat.: 1 - Title: Kam sa posunú úspory Slovákov? Kurz určí Trump i granáty. Wall Street čelí piatim hlavným výzvam 05 - Modified: 2025-01-03 14:02:09 - Feat.: 1 - Title: Biden predbehol Trumpa a zrušil Japoncom megabiznis. Košická steelka opäť prichádza o dôležitý čas
01 - Modified: 2025-02-07 17:45:00 - Feat.: - Title: Trumpove čistky v spravodajských službách sa začali. Utrpí Európa aj aliancia Päť očí 02 - Modified: 2025-02-07 14:42:23 - Feat.: - Title: Čína odsudzuje ambíciu USA znížiť jej vplyv v Panamskom prieplave, hovorí o mentalite studenej vojny 03 - Modified: 2025-02-07 14:10:28 - Feat.: - Title: USAID musí prepustiť vyše deväťtisíc zamestnancov 04 - Modified: 2025-02-07 12:13:40 - Feat.: - Title: Izrael oceňuje rozhodnutie Trumpa uvaliť sankcie proti Medzinárodnému trestnému súdu, EÚ ho kritizuje 05 - Modified: 2025-02-07 10:24:47 - Feat.: - Title: Rozhovory s USA nie sú múdre, tvrdí iránsky najvyšší vodca
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
07. február 2025 19:36