Minister zahraničných vecí USA Antony Blinken. FOTO: Reuters
StoryEditor

USA "potichu" dodali zbrane Ukrajine už pred začiatkom ruskej invázie, povedal Blinken

04.01.2025, 18:53
Autor:
TASRTASR

Ukrajine sa v prvých týždňoch celoplošnej invázie podarilo odraziť ruský útok na Kyjev. Z okolia hlavného mesta sa následne ruské sily v apríli 2022 stiahli a sústrediť sa začali najmä na ciele na východe a juhu Ukrajiny.

USA začali dodávať zbrane na Ukrajinu už pred začiatkom ruskej invázie vo februári 2022. Spojené štáty predpovedali, že ku konfliktu dôjde a "potichu" dodali Ukrajine množstvo zbraní, aby bola schopná brániť sa proti ruskej invázii. V rozhovore pre denník New York Times zverejnenom v sobotu to uviedol odchádzajúci americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.

"Keďže sme to (inváziu Ruska na Ukrajinu) predvídali, podarilo sa nám zabezpečiť, aby sme boli pripravení nielen my, spojenci a partneri, ale aj Ukrajina," uviedol Blinken.

image

Rusko tvrdí, že zostrelilo osem amerických rakiet ATACMS vypálených z Ukrajiny

"V septembri a následne v decembri (2021) sme v tichosti dodali Ukrajine množstvo zbraní, aby sme sa uistili, že má v rukách to, čo potrebuje na svoju obranu," povedal Blinken, pričom vyzdvihol najmä dodávky ručných protilietadlových systémov Stinger a ručných protitankových zbraní Jevelin.

Tieto zbrane podľa Blinkena "pomohli zabrániť Rusku obsadiť Kyjev, prevalcovať krajinu, vymazať ju z mapy" a umožnili "zatlačiť Rusov späť."

Ukrajine sa v prvých týždňoch celoplošnej invázie podarilo odraziť ruský útok na Kyjev. Z okolia hlavného mesta sa následne ruské sily v apríli 2022 stiahli a sústrediť sa začali najmä na ciele na východe a juhu Ukrajiny. V nasledujúcich mesiacoch začalo na Ukrajinu taktiež prúdiť viac vojenskej pomoci zo Západu.

image

Podnestersko nariadilo kontrolované prerušenia dodávok elektriny

Blinken sa v rozhovore taktiež dotkol hrozby priameho vojenského stretu medzi Západom a Ruskom. "Nastali rôzne momenty, keď sme mali skutočné obavy z krokov, ktoré by mohlo Rusko podniknúť vrátane použitia jadrových zbraní," vyhlásil. "Myslím si však, že počas celého obdobia sme boli schopní postupovať tak, aby sme sa vyhli priamemu konfliktu s Ruskom."

Šéf americkej diplomacie však poznamenal, že Moskva vykonáva rôzne "nekalé aktivity" v Európe a inde vo svete. Spomenul najmä hybridné útoky, kybernetické útoky, sabotáže alebo atentáty. "Pokiaľ však ide o priamy konflikt, nemyslím si, že sme boli blízko," uviedol.

01 - Modified: 2025-01-04 11:03:58 - Feat.: 1 - Title: Rusko tvrdí, že zostrelilo osem amerických rakiet ATACMS vypálených z Ukrajiny 02 - Modified: 2025-01-01 14:48:35 - Feat.: 0 - Title: Návrat Trumpa, voľby v Nemecku či Bielorusku, ale najmä vojna na Ukrajine. Čo bude hýbať svetom v roku 2025? 03 - Modified: 2024-12-31 12:59:31 - Feat.: 1 - Title: Slovensko je pripravené na zastavenie tranzitu plynu cez Ukrajinu. Má zásoby a alternatívy, tvrdí ministerstvo 04 - Modified: 2024-12-30 13:29:14 - Feat.: 1 - Title: Kremľu sa nepozdávajú mierové návrhy Trumpovho tímu. Rokovania zatiaľ neprebiehajú, upozornil Lavrov
01 - Modified: 2025-12-05 09:33:14 - Feat.: - Title: Ukrajinské drony zasiahli prístav s ropným terminálom, cieľom mohla byť aj veľká rafinéria v Syzrani 02 - Modified: 2025-12-05 08:44:00 - Feat.: - Title: Putin by sa mohol s Trumpom stretnúť v blízkej budúcnosti, rokovania pokročili, tvrdí poradca Kremľa 03 - Modified: 2025-12-05 06:03:33 - Feat.: - Title: USA pritvrdzujú voči Antife. Bondiová nariadila FBI vyšetrovanie a žiada zoznam domácich teroristov 04 - Modified: 2025-12-05 05:58:51 - Feat.: - Title: USA vykonali v Pacifiku ďalší smrtiaci útok. Zničili loď a zabili štyroch ľudí, dôkazy o drogách neukázali 05 - Modified: 2025-12-05 05:36:41 - Feat.: - Title: Najvyšší súd USA podržal republikánov. Kontroverzná volebná mapa Texasu im môže prihrať päť kresiel
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. december 2025 10:33