Svetová vojna sa podľa pápeža Františka stáva konkrétnou hrozbou, ktorú môžu odvrátiť len diplomatické rokovania vedené aj s nepohodlnými náprotivkami. Hlava katolíckej cirkvi to dnes povedala v prejave pred diplomatickým zborom akreditovaným vo Vatikáne. Pápež vymenoval mnohé konflikty a krízy, ktorým ľudstvo v súčasnosti čelí.
Medzi momentmi, ktoré ukazujú na rozkoly v spoločnostiach, spomenul vlaňajší atentát na slovenského premiéra Roberta Fica. Za prejav úcty k Vatikánu označil okrem iného dohodu s Českou republikou podpísanú vlani v Prahe.
Pápež vo svojom príhovore poukázal na mnohé medzinárodné konflikty i porušovanie medzinárodného práva. "Pred čoraz konkrétnejšou hrozbou svetovej vojny je úlohou diplomacie uľahčiť dialóg so všetkými vrátane protistrán, ktoré sú považované za najnepohodlnejšie či s ktorými by nebolo považované legitímne rokovať," povedal pápež, ktorý vyzval k diplomacii nádeje.
Vo vnútri štátov sa potom prehlbujú podľa hlavy katolíckej cirkvi názorové strety. "Stojíme pred čoraz viac polarizovanejšími spoločnosťami, v ktorých sa uhniezdil všeobecný pocit strachu a nedôvery v budúcnosť," uviedol pápež. Ohrozená je tak stabilita štátov a národov.
"Tragickým príkladom sú atentáty na predsedu vlády Slovenskej republiky (Roberta Fica) a zvoleného prezidenta Spojených štátov (Donalda Trumpa)," uviedol pápež.
Pápež tiež poukázal na ústrky a diskrimináciu, ktorým podľa neho čelia kresťania vo viacerých miestach na svete, a kritizoval snahy zaradiť právo na potrat medzi ľudské práva. Vyzval tiež na efektívnejšiu pomoc chudobnejším krajinám pri ekologickom prechode a odmietol ničenie prírody
. "Zdá sa, že sa príroda čoraz viac búri proti ľudským činom cez extrémne prejavy svojej sily," povedal ohľadom prírodných katastrof na francúzskom ostrove Mayotte či októbrových záplav v Španielsku. Pápež už predtým vyzýval na väčšiu ochranu klímy a prírody a väčšiu solidaritu s chudobnými krajinami, ktoré ťažia medzinárodný dlh.