Predseda vlády Robert Fico. FOTO: TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Skutočným problémom je neochota upustiť od ruského plynu, odkázala Ukrajina Ficovi

10.01.2025, 13:14
Autor:
ČTKČTK

Fico opakovane ostro kritizuje Ukrajinu aj jej prezidenta po tom, čo krajina po predchádzajúcich upozorneniach už na konci roka nepredĺžila dohodu o tranzite ruského plynu cez svoje územie.

Neochota "istých politikov" ukončiť závislosť od ruského plynu je tým skutočným problémom, reagovalo dnes podľa agentúry Reuters ukrajinské ministerstvo zahraničia na postup premiéra Roberta Fica.

Fico opakovane ostro kritizuje Ukrajinu aj jej prezidenta Volodomyra Zelenského po tom, čo krajina po predchádzajúcich upozorneniach už na konci roka nepredĺžila dohodu o tranzite ruského plynu cez svoje územie.

Podľa Fica tak Kyjev, ktorý sa už skoro tri roky bráni ruskej ozbrojenej agresii, vážne poškodzuje Slovensko a Európsku úniu. Slovenský premiér, ktorý o plyne nedávno rokoval v Kremli, vo štvrtok pohrozil, že Slovensko zastaví pomoc Ukrajine, ak sa situácia nevyrieši.

image

Fico v Moskve: Poslanci grilovali premiéra. Gazprom svoje záväzky dodrží, Rusi nás nikdy neoklamali, tvrdí

Ukrajina sa vlani rozhodla už neobnovovať zmluvu o tranzite plynu medzi ruským podnikom Gazprom a ukrajinským Naftohazom. Fico už skôr tvrdil, že Slovensko kvôli zastaveniu tranzitu plynu cez Ukrajinu príde o takmer pol miliardy eur na poplatkoch za prepravu suroviny. Riešením je podľa neho obnova dodávok plynu z Ukrajiny či kompenzácia uvedeného finančného výpadku.

Fico, ktorý o veci vo štvrtok diskutoval v Bruseli s komisárom pre energetiku Danom Jörgensenom, dnes poslancom európskeho výboru slovenského parlamentu povedal, že ruský prezident Vladimir Putin sa zaručil, že Moskva dodrží svoje záväzky v oblasti plynu.

S poslancami hovoril práve o svojej nedávnej ceste do Moskvy, za ktorou ho opozícia ostro kritizuje. Fico označil Rusko za spoľahlivého dodávateľa energetických surovín, hoci v minulosti dodávky plynu na Slovensko krátilo. V tejto súvislosti naopak kritizoval Ukrajinu.

01 - Modified: 2025-12-04 22:50:20 - Feat.: - Title: Sankcie drvia ruské letectvo. Počet incidentov stúpol štvornásobne, stroje nemajú čím opravovať 02 - Modified: 2025-12-04 21:34:49 - Feat.: - Title: Turecko si predvolalo diplomatov Ruska aj Ukrajiny. Vynechajte z vojny energetiku, odkazuje Ankara 03 - Modified: 2025-12-04 21:05:35 - Feat.: - Title: Ruský fyzik dostal 21 rokov väzenia. Priznal finančnú podporu Ukrajiny, súd ho uznal vinným aj zo sabotáže 04 - Modified: 2025-12-04 18:08:29 - Feat.: - Title: Rusko posiela ukrajinské deti do prevýchovných táborov v KĽDR, uviedol ombudsman 05 - Modified: 2025-12-04 18:00:00 - Feat.: - Title: Ustojí prezident Zelenskyj tlak? Na Ukrajine sa špekuluje o dvoch možných scenároch jeho konca
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. december 2025 08:07