Slovenská parlamentná delegácia sa v pondelok v Moskve stretla s predsedom ruskej Štátnej dumy Viačeslavom Volodinom. Podpredseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko na spoločnej tlačovej konferencii vyjadril presvedčenie, že táto schôdzka znamená opätovné naštartovanie dialógu medzi parlamentmi oboch krajín.
Ďalší podpredseda slovenského parlamentu Tibor Gašpar zdôraznil, že slovenská delegácia sa počas rokovaní hlásila k členstvu v EÚ, hájila svoje národnoštátne záujmy a touto schôdzkou chcela vyslať signál aj ostatným členským štátom, že treba rokovať. Z Moskvy o tom informuje osobitný spravodajca TASR.
Podľa Gašpara by Slovenská republika chcela prispieť k upokojeniu globálnej bezpečnostnej situácie a obnoveniu starých vzťahov - ekonomických, športových či kultúrnych. Zopakoval, že Slovensko chce robiť politiku na všetky svetové strany.
"Chceme prispieť do spoločného dialógu, že budeme vnímaní ako štát, ktorý chce zabezpečiť celosvetovo dobré obchodné vzťahy a mier," povedal Gašpar.
Danko posiela opozíciu do USA
Danko uviedol, že delegácia dostala informácie o súčasnej situácii v Rusku. "Vidíme na území Ruskej federácie veľký ekonomický progres a pokrok v potravinovej sebestačnosti," povedal.
"Ja vyjadrujem rešpekt k tomu, čo Ruská federácia pod vedením pána prezidenta (Vladimira) Putina dokázala. Vyjadrujem úctu a rešpekt k tomu, ako prekonávate výzvy," vyhlásil Danko.
"Hovoríme opozícii, že ak majú také dobré vzťahy v Spojených štátoch, tak ako my v Ruskej federácii, tak nech pokojne navštevujú Spojené štáty americké, Afriku aj akékoľvek iné štáty. Na našich vzťahoch (s Ruskom) je možné stavať, "odkázal Danko domácim kritikom ciest do Ruska, ktoré už takmer tri roky vedie vojnu proti susednej Ukrajine.
Danko poďakoval Volodinovi za pozvanie na ďalšie akcie v priebehu kalendárneho roka a vyjadril presvedčenie, že terajšia návšteva v Rusku nie je posledná v tomto volebnom období. Vyjadril tiež "pozdrav Ruskej federácii od našich občanov", pretože bez ich podpory vo voľbách by slovenskí vládni poslanci "nemohli túto cestu absolvovať".
Slovensko a Rusko majú Volodina spoločné hodnoty
Gašpar reagoval na kritiku, že touto cestou ťahá delegácia Slovensko k Rusku. "Ja oceňujem skutočne rovnocenný dialóg partnera s partnerom. Oceňujem to, že sme si vyjasnili pozície... Chcem všetkým kritikom povedať, že bez diskusie skutočne riešenia nebudú. O tom bola táto cesta," podčiarkol.
Bratislave ide podľa podpredsedu parlamentu o obchod a o mier.
Volodin na tlačovej konferencii zdôraznil, že postojom Ruska je nezasahovanie do vnútorných záležitostí iných krajín a vzájomná spolupráca. Slovensko a Rusko majú podľa neho spoločné hodnoty. Ako pokračoval, Rusko sa zasadzuje za multipolárny svet a chce budovať vzťahy na základe suverenity a rešpektovania záujmov každej krajiny.
Slovenských partnerov pozval na oslavy 80. výročia druhej svetovej vojny 9. mája v Moskve a na tematickú medzinárodnú konferenciu. Slovensku sa tiež poďakoval za zachovávanie pamätníkov vojakov Červenej armády.
Rokovať chcú aj o plyne
Slovenská parlamentná delegácia sa v utorok v Moskve stretne s podpredsedom Štátnej dumy, ktorý má podľa podpredsedu Danka blízky vzťah s riaditeľom Gazpromu Alexejom Millerom, a chce sa ho spýtať, či západné firmy skutočne nakupujú plyn v Rusku a skvapalnený ho následne predávajú oveľa drahšie v Európe.
"Pokiaľ sa nám potvrdia informácie, že nemecké, francúzske, ale aj americké firmy tu nakupujú plyn a my ho kupujeme tri-štyrikrát drahšie, tak to už považujem za drzosť Západu," povedal Danko na pondelkovom brífingu s tým, že nechce zatiaľ rozprávať neoverené veci, ale sa na ne chce pýtať priamo v Moskve.
"Všetko nasvedčuje tomu, že to gro plynu v Európskej únii je ešte stále ruský plyn. Prečo by sme ho nemali mať lacnejší priamo a prečo by sme ho mali kupovať od západných firiem? Ja tomu prestávam rozumieť," vyhlásil Danko.
Podpredseda NR SR Tibor Gašpar pripomenul, že dodávky zemného plynu z Ruska na Slovensko nezávisia iba od Ukrajiny, ktorá odmieta tranzit.
"Samozrejme, cez Ukrajinu by to bolo najkratšie a zrejme aj najlacnejšie," poznamenal. Poukázal na to, že Slovenská republika má vybudované aj iné vetvy, odkiaľ môže dopraviť plyn na svoje územie.
"Ale koľko európskych štátov nakupuje skvapalnený plyn od Ruska, dokonca vo veľkých množstvách, a nikomu to neprekáža. Takže my musíme bojovať za to, aby sme nakupovali plyn čo najlacnejšie," povedal Gašpar s tým, že potrebné je zabezpečiť vykurovanie domácností aj konkurencieschopnosť priemyslu na Slovensku.