Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Ukrajinci majú prevahu. Armáda má 880-tisíc vojakov, ruské invázne vojská asi 600-tisíc, tvrdí Zelenskyj

15.01.2025, 21:03
Autor:
ČTKČTK

Ukrajina podľa prezidenta podporuje myšlienku zahraničného kontingentu, ale bude najskôr potrebné vedieť, aký by mohol byť. A tiež, aká bude ukrajinská armáda.

Ukrajinská armáda v súčasnosti číta 880-tisíc vojakov, ruské invázne vojská približne 600-tisíc. Ale ukrajinské ozbrojené sily bránia celú krajinu a nepriateľ je koncentrovaný na určitých miestach, takže na niektorých úsekoch frontovej línie má početnú prevahu. Povedal to dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý sa takto vyjadril po rokovaní s poľským premiérom Donaldom Tuskom vo Varšave.

Podľa portálu RBK-Ukrajina Zelenskyj počty vojakov spomenul v odpovedi na otázku o možnom nasadení zahraničného kontingentu na Ukrajine. O tom sa podľa neho uvažuje v rámci "budúceho programu" týkajúceho sa rozmiestnenia síl a prostriedkov, píše web.

image

Zelenskyj vyzval Západ, aby Ukrajine poskytol miliardy z ruských aktív na nákup nových zbraní

Podľa portálu Ukrajinska pravda Zelenskyj spomenul situáciu po vojne a povedal, že o otázke mierových síl na Ukrajine rokuje so spojencami Kyjeva, ale ide zatiaľ len o "všeobecné veci" a mohol by to byť ďalší bod bezpečnostných záruk.

Ukrajina podľa neho podporuje myšlienku zahraničného kontingentu, ale bude najskôr potrebné vedieť, aký by mohol byť. A tiež, aká bude ukrajinská armáda.

Je to podľa neho práve rozsiahle vojsko, ktoré nepriateľa zadržiava. "Dnes je to jediná garancia bezpečnosti. Plus pomoc a zbrane od našich partnerov. Preto, ako udržať veľkú armádu, je tiež súčasťou týchto dohôd, "dodal prezident podľa RBK-Ukrajina.

Možnosť nasadenia zahraničných vojakov na Ukrajine spomenul prvýkrát vlani vo februári francúzsky prezident Emmanuel Macron. Zelenskyj tento týždeň podľa agentúry AP povedal, že s šéfom Elyzejského paláca rokoval o možnosti rozmiestnenia západných jednotiek na Ukrajine, ktoré by dohliadali na dodržiavanie prípadnej mierovej dohody, ktorá by ukončila ruskú vojenskú agresiu.

01 - Modified: 2025-01-15 17:25:15 - Feat.: 1 - Title: Varšava na čele Únia bude riešiť výdavky na obranu, zaviesť euro sa nechystá, tvrdí poľský minister financií 02 - Modified: 2025-01-15 17:12:51 - Feat.: 1 - Title: Zelenskyj vyzval Západ, aby Ukrajine poskytol miliardy z ruských aktív na nákup nových zbraní 03 - Modified: 2025-01-15 16:59:15 - Feat.: 1 - Title: Ukrajina aj Rusko musia urobiť ústupky, povedal Rubio navrhnutý do čela diplomacie USA
01 - Modified: 2025-12-20 22:37:29 - Feat.: - Title: Nad Kyjevom preletel dron s ruskou vlajkou, polícia incident vyšetruje 02 - Modified: 2025-12-20 19:51:59 - Feat.: - Title: USA podľa Zelenského navrhli, aby sa v Miami konali priame rokovania aj s Rusmi 03 - Modified: 2025-12-20 18:25:00 - Feat.: - Title: Rusko sa Ukrajinu snaží odrezať od Čierneho mora, povedal Zelenskyj 04 - Modified: 2025-12-20 13:50:00 - Feat.: - Title: Stále viac Britov podporuje vyslanie vojakov na Ukrajinu 05 - Modified: 2025-12-20 13:35:08 - Feat.: - Title: Počet obetí ruského raketového útoku v Odese stúpol na osem
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
21. december 2025 08:02