Demokrati v Senáte v rozprave uviedli, že súhlasia s veľkou časťou návrhu zákona, je však formulovaný príliš všeobecne a mohol by vyvolať nevôľu dôležitých spojencov USA. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Americký Senát neschválil návrh zákona o sankciách proti Medzinárodnému trestnému súdu

29.01.2025, 10:06
Autor:
TASRTASR

Hlasovanie prebehlo prevažne podľa straníckych línií, pričom takmer všetci demokrati a nezávislí senátori hlasovali proti.

Americký Senát v utorok neschválil návrh zákona, na základe ktorého majú byť uvalené sankcie na Medzinárodný trestný súd (ICC) za vydanie zatykačov na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého izraelského ministra obrany Joava Galanta v súvislosti s vojnou v Pásme Gazy. V 100-člennom Senáte ho podporilo iba 45 senátorov, 54 bolo proti a jeden nehlasoval, informuje agentúra Reuters.

Hlasovanie prebehlo prevažne podľa straníckych línií, pričom takmer všetci demokrati a nezávislí senátori hlasovali proti. Senátor John Fetterman bol jediným demokratom, ktorý hlasoval s republikánmi. Demokratický senátor Jon Ossoff nehlasoval.

Návrh zákona už 9. februára prešiel pomerom hlasov 243 ku 140 Snemovňou reprezentantov, kde ho podporilo aj 45 demokratov.

image

Hlavný prokurátor Medzinárodného trestného súdu požiadal o vydanie zatykačov na lídrov Talibanu

Zákon uvaľuje sankcie na každého cudzieho štátneho príslušníka, ktorý vyšetruje, zatkne alebo trestne stíha občanov USA alebo občanov ich spojeneckých krajín vrátane Izraela, ktorí nie sú členmi ICC.

Demokrati v Senáte v rozprave uviedli, že súhlasia s veľkou časťou návrhu zákona, je však formulovaný príliš všeobecne a mohol by vyvolať nevôľu dôležitých spojencov USA. Okrem toho by mohol uvaliť sankcie nižšie postavených pracovníkov súdu so sídlom v Haagu.

Líder demokratickej menšiny v Senáte Chuck Schumer vyzval kolegov, aby hlasovali proti návrhu. Zároveň obvinil ICC zo zaujatosti voči Izraelu, "ktorú nemožno ignorovať". Návrh zákona je  podľa neho zlý a mohol by poškodiť americké firmy, ako sú tie, ktorých produkty pomáhajú chrániť ICC pred hackermi.

ICC v novembri minulého roka vydal zatykače pre podozrenie z vojnových zločinov na Netanjahua, Galanta a vodcu ozbrojeného krídla palestínskeho radikálneho hnutia Hamas Muhammada Dajfa. ICC zdôraznil, že zatykače na izraelských predstaviteľov platia bez ohľadu na to, že Izraela neuznáva jurisdikciu súdu na svojom území.

01 - Modified: 2025-01-28 18:24:01 - Feat.: 1 - Title: Meloniovú vyšetrujú za pomoc pre vojnového vodcu z Líbye. Nenechám sa vydierať, reaguje premiérka 02 - Modified: 2025-01-23 11:41:42 - Feat.: 1 - Title: Szijjártó: Pozvanie Netanjahua do Maďarska stále platí, aj napriek zatykaču 03 - Modified: 2025-01-22 21:01:42 - Feat.: 1 - Title: Talianska opozícia sa pýta vlády na prepustenie Líbyjčana, ktorého stíha Medzinárodný trestný súd 04 - Modified: 2025-01-17 17:20:47 - Feat.: 1 - Title: Hlavný prokurátor Medzinárodného trestného súdu Karim Khan navštívil Sýriu 05 - Modified: 2025-01-09 21:38:03 - Feat.: 1 - Title: Snemovňa reprezentantov schválila návrh zákona o sankciách proti Medzinárodnému trestnému súdu
01 - Modified: 2025-12-18 10:27:12 - Feat.: - Title: Zelenskyj: Zatiaľ neexistujú konečné zosúladené mierové návrhy, delegácia cestuje do USA na ďalšie rokovania 02 - Modified: 2025-12-18 10:16:49 - Feat.: - Title: Čína apeluje na USA, aby okamžite prestali vyzbrojovať Taiwan 03 - Modified: 2025-12-18 08:45:25 - Feat.: - Title: Nový šéf Fedu bude presadzovať výrazné zníženie úrokových sadzieb, avizuje Trump. Jeho meno oznámi v januári 04 - Modified: 2025-12-18 06:19:28 - Feat.: - Title: Zástupca riaditeľa FBI oznámil, že odstúpi z funkcie. Odviedol skvelú prácu, chváli ho Trump 05 - Modified: 2025-12-17 23:00:00 - Feat.: - Title: Trump má osobnosť alkoholika. Mocná žena Bieleho domu prezradila viac, než chcela
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
18. december 2025 12:34