Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Rozhovory s USA nie sú múdre, tvrdí iránsky najvyšší vodca

07.02.2025, 11:24
Autor:
TASRTASR

Americký prezident tento týždeň oznámil obnovenie svojej politiky maximálneho tlaku na Teherán v súvislosti s obvineniami, že sa snaží vyvinúť nukleárne zbrane.

Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí vyzval v piatok svoju vládu, aby nerokovala so Spojenými štátmi. Podľa jeho slov skúsenosti ukazujú, že rozhovory s Washingtonom nie sú "múdre, rozumné ani čestné". Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.

"Nemali by ste rokovať s takouto vládou," povedal Chameneí s tým, že USA v minulosti "zničili, porušili a roztrhali" tzv. jadrovú dohodu o iránskom jadrovom programe z roku 2015.

Americký prezident Donald Trump tento týždeň oznámil obnovenie svojej politiky maximálneho tlaku na Teherán v súvislosti s obvineniami, že sa snaží vyvinúť nukleárne zbrane. Vyhlásil, že Irán "nemôže mať jadrovú zbraň". Povedal tiež, že by si želal "overenú mierovú dohodu" o jadrovom programe islamskej republiky.

Irán opakovane zdôrazňuje, že jeho jadrový program má výlučne mierové účely, a popiera akýkoľvek úmysel vyvinúť atómové zbrane.

image

Netanjahu tvrdí, že s Trumpom sú odhodlaní potláčať agresiu Iránu. Chcú mu zabrániť vo vývine jadrovej zbrane

"Musíme to chápať správne: nemali by predstierať, že ak si s touto vládou sadneme za rokovací stôl, problémy sa vyriešia," uviedol Chameneí počas stretnutia s armádnymi veliteľmi.

"Rokovaniami s Amerikou sa nijaký problém nevyrieši," vyhlásil a varoval, že Irán podnikne recipročné opatrenia, ak sa budú USA jeho krajine vyhrážať alebo ohrozia jej bezpečnosť.

Washington na základe prísnej politiky voči Teheránu za prvej vlády Trumpa odstúpil od jadrovej dohody veľmocí s Iránom. Tá bola zameraná na obmedzenie jeho jadrového programu výmenou za zmiernenie sankcií voči islamskej republike.

Teherán dohodu plnil ešte rok po tom, ako sa z nej stiahli USA, no následne postupne prestával svoje záväzky dodržiavať. Snahy oživiť dohodu odvtedy neboli úspešné.

01 - Modified: 2026-01-08 17:17:06 - Feat.: - Title: Trump tlačí na americké zbrojovky. Ak nebudú plniť záväzky, nemôžu vyplatiť dividendy 02 - Modified: 2026-01-08 17:15:00 - Feat.: - Title: Prebúdza sa džungľa s názvom Zemeguľa 03 - Modified: 2026-01-08 16:22:01 - Feat.: - Title: Minneapolis hlási strety demonštrantov s bezpečnostnými silami. Federálni agenti mali použiť aj plyn 04 - Modified: 2026-01-08 15:52:54 - Feat.: - Title: Deficit zahraničného obchodu USA bol v októbri najnižší od roku 2009, dovoz klesol 05 - Modified: 2026-01-08 14:24:54 - Feat.: - Title: Obrat v prípade Madura: USA vypustili z obžaloby, že viedol kartel
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
08. január 2026 19:53