Ukrajinskí vojaci sa pripravujú na streľbu z mínometu na ruské jednotky na frontovej línii neďaleko mesta Toreck. FOTO: Reuters
StoryEditor

Rusko hlási dobytie strategicky dôležitého Torecka, Kyjev stratu zatiaľ nepotvrdil

07.02.2025, 14:30
07.02.2025, 15:00
Autor:
ČTKČTK

Ruské invázne sily v poslednom čase na východe Ukrajiny zotrvalo postupujú.

Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že jeho armáda dobyla mesto Toreck na východe Ukrajiny. Kyjev sa k tejto informácii zatiaľ nevyjadril a podobné tvrdenia jednotlivých strán konfliktu nemožno bezprostredne nezávisle v podmienkach vojny overiť z nezávislých zdrojov.

Ruské invázne sily ale v poslednom čase na východe Ukrajiny zotrvalo postupujú. Toreck leží v Doneckej oblasti a je označovaný za strategicky dôležité mesto. Rusko sa o jeho dobytie pokúša už od jesene minulého roka.

"V dôsledku aktívnych útočných operácií... bolo oslobodené mesto Dzeržinsk v Doneckej ľudovej republike (DNR)," uviedlo popoludní ruské ministerstvo obrany na platforme telegram.

image

Ukrajina decimuje ruské rafinérie, Rosnefť namiesto obrany dáva milióny rubľov na luxusné prostitútky

Použilo pritom ruský názov Torecku a tiež termín, ktorý Moskva používa pre jeden z dvoch medzinárodne neuznaných proruských separatistických útvarov na východe Ukrajiny, ktorý teraz Rusko okupuje.

Toreck sa nachádza v blízkosti ukrajinských území, ktorých sa už v roku 2014 zmocnili Ruskom podporovaní separatisti. Odvtedy sa stal oporným bodom ukrajinského opevnenia.

Pre Moskvu by podľa skorších informácií agentúry Reuters dobytie tohto mesta znamenalo priblíženie sa k cieľu prezidenta Vladimira Putina plne ovládnuť ukrajinský Donbas. Podľa vojenských analytikov by pád Torecku, ktorý je umiestnený na kopci, umožnil Moskve ďalej skomplikovať logistiku ukrajinských síl.

image

Ukrajinci postúpili v Kurskej oblasti za ruské línie, dobyli dve obce

Rusko začalo celoplošnú inváziu na Ukrajinu 24. februára 2022. Ukrajinci nápor nepriateľských vojsk čiastočne odrazili a niektoré svoje územia dobyli späť. Moskva však podľa Reuters okupuje na 20 percent ukrajinského územia a v poslednom čase invázne sily na východe Ukrajiny zotrvalo postupujú.

Ukrajinské jednotky vlani v auguste naopak prenikli do ruskej Kurskej oblasti, odkiaľ sa ich ruskej armáde ani za pomoci severokórejských vojakov nepodarilo úplne vytlačiť.

01 - Modified: 2025-07-17 17:29:38 - Feat.: - Title: Americké zbrane za ukrajinské drony. Zelenskyj ponúkol Trumpovi dohodu, chce s ním zdieľať skúsenosti Kyjeva 02 - Modified: 2025-07-17 15:11:26 - Feat.: - Title: Ukrajinský parlament potvrdil ministerské nominácie v novej Svyrydenkovej vláde, rezort obrany povedie Šmyhaľ 03 - Modified: 2025-07-17 12:46:52 - Feat.: - Title: Rusko tvrdí, že obsadilo ukrajinské dediny v troch oblastiach frontovej línie 04 - Modified: 2025-07-17 12:08:34 - Feat.: - Title: Toto je vojna. Českí filmári vzali samozvaných dezolátov na Ukrajinu a natáčali ich reakcie 05 - Modified: 2025-07-17 11:47:34 - Feat.: - Title: Západ vedie vojnu proti Rusku, Moskva by mala odpovedať, vyhlásil Medvedev
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
17. júl 2025 21:54