Rwandou podporovaní povstalci na východe Konžskej demokratickej republiky (KDR) násilne uzavreli tábory pre utečencov. Viedlo to k vysídleniu viac ako 110-tisíc ľudí, informovala v utorok OSN a miestni obyvatelia, píše agentúra AP.
Hoci povstalci neskôr objasnili, že návraty mali byť dobrovoľné, Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych operácií (OCHA) informoval, že viac ako 110-tisíc vysídlencov bolo nútených odísť do dedín mimo dosahu humanitárnych agentúr.
"Situácia je mimoriadne znepokojujúca," uviedla Oonagh Curryová, koordinátorka francúzskej charitatívnej organizácie Lekári bez hraníc (RSF). Upozornila, že situácia sa veľmi rýchlo mení a náhly pohyb obyvateľstva môže zhoršiť súčasnú humanitárnu krízu.
Hoci povstalci minulý týždeň vyhlásili jednostranné prímerie, miestni obyvatelia naďalej hlásia boje medzi M23 a vládnymi silami, pričom povstalci sa presúvajú k metropole provincie Južné Kivu - k mestu Bukavu.
Podľa AFP v utorok sa boje medzi armádou KDR (FARDC) a povstalcami odohrávali v blízkosti mesta Ihusi. Od Bukavu leží len 60 kilometrov a necelých 40 kilometrov od letiska v Kavumu. Toto letisko slúži najmä na vojenské účely a armáda KDR ho využíva na prepravu vojenského personálu a techniky.
Podľa bezpečnostných zdrojov sa príslušníci M23 a ich rwandskí spojenci v posledných dňoch pokúšali dobyť vysočinou s výhľadom na hlavnú cestu vedúcu do Bukavu, aby odrezali zásobovacie trasy konžskej armády.
Ich postup však zadržali burundskí vojaci nasadení v tomto sektore. Podľa nemenovaného bezpečnostného zdroja v Južnom Kivu podporuje armádu KDR asi 10-tisíc burundských vojakov. Vláda v Bujumbure tam minulý piatok vyslala najmenej jeden ďalší prápor.
Dobytie Bukavu, ktoré sa aj v roku 2004 dostalo do rúk prebehlíkov z konžskej armády, by jednotkám M23 a ich rwandským spojencom poskytlo plnú kontrolu nad jazerom Kivu.
Kríza na východe KDR sa má riešiť na samite Africkej únie v piatok v Addis Abebe. Doterajšie diplomatické iniciatívy na vyriešenie tohto konfliktu, ktorý trvá už viac ako tri roky, zatiaľ nič nepriniesli. KDR žiada "cielené sankcie" proti Rwande, zatiaľ však bezvýsledne.