Americký miliardár Elon Musk. FOTO: Reuters
StoryEditor

Dánsky astronaut kritizoval Muska za nepravdivé informácie o posádke na ISS

21.02.2025, 16:09
Autor:
TASRTASR

Musk tvrdil, že astronauti Butch Wilmore a Suni Williamsová uviazli na ISS z "politických dôvodov" Bidena a že nová administratíva im teraz prichádza na pomoc.

Šéf amerického Úradu pre efektivitu štátnej správy (DOGE) Elon Musk sa dostal do sporu s dánskym astronautom Andreasom Mogensenom. Ten kritizoval slová miliardára, že prezident Joe Biden úmyselne zanechal dvoch amerických astronautov na palube ISS. Informuje o tom britský denník The Guardian.

Mogensen vo štvrtok na sieti X zdieľal klip televízie Fox News s Muskom a prezidentom Donaldom Trumpom. Musk v ňom tvrdil, že astronauti Butch Wilmore a Suni Williamsová uviazli na ISS z "politických dôvodov" Bidena a že nová administratíva im teraz prichádza na pomoc.

"Aké klamstvo. A od niekoho, kto sa sťažuje na nedostatok čestnosti zo strany mainstreamových médií," napísal. Astronaut Európskej vesmírnej agentúry (ESA) bol na ISS dvakrát. V roku 2023 priletel ako prvý neamerický pilot na palube rakety SpaceX Crew Dragon. Spoločnosť SpaceX tiež vlastní Musk. V roku 2015 bol Mogensen na palube ruského Sojuzu.

Musk Mogensena označil za "úplne retardovaného" a dodal, že "SpaceX ich mohol priviesť späť pred niekoľkými mesiacmi" a že takúto ponuku predložil Bidenovej administratíve, cituje Guardian. Musk to bližšie nešpecifikoval a neprezradil ani prípadné podrobnosti o existencii prípadného skoršieho záchranného plánu Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).

"Elon, dlho som ťa obdivoval za to, čo si dokázal, najmä v SpaceX a Tesle," odpovedal Mogensen na Muskovu správu.

image

Dvaja astronauti NASA uviaznutí na Medzinárodnej vesmírnej stanici sa na Zem možno vrátia skôr

"Vieš rovnako dobre ako ja, že Butch a Suni sa vracajú s Crew-9, ako to bolo v pláne od minulého septembra. Ani teraz neposielate záchrannú loď, aby ste ich priviedli domov. Vracajú sa na kapsule Dragon, ktorá je na ISS od minulého septembra," dodal.

Butch Wilmore a Suni Williamsová sa majú na Zem vrátiť podľa NASA koncom marca. Obaja odštartovali do vesmíru na palube Starlineru spoločnosti Boeing 5. júna 2024 a k ISS dorazili po 27 hodinovom lete. Kozmická loď počas letu zaznamenala štyri úniky hélia a päť zlyhaní počas používania manévrovacích trysiek.

NASA preto rozhodla o návrate lode bez posádky, aby astronautov spiatočný let neohrozil.

01 - Modified: 2025-04-11 15:22:31 - Feat.: - Title: Írski regulátori vyšetrujú sieť X kvôli využívaniu dát na trénovanie umelej inteligencie 02 - Modified: 2025-04-11 12:52:32 - Feat.: - Title: Najúspešnejší nezdar. Astronauti s Apollom 13 k Mesiacu nedoleteli, boli radi, že sa bezpečne vrátili na Zem 03 - Modified: 2025-04-10 16:30:00 - Feat.: - Title: Musk našiel vážneho súpera. Spor vo vnútri Trumpovho kruhu určí smerovanie Spojených štátov 04 - Modified: 2025-04-09 08:07:34 - Feat.: - Title: Trump riskuje krízu v predaji áut. Značky hromadne zastavujú export do USA, jeden hráč však ide na to inak 05 - Modified: 2025-04-08 12:44:15 - Feat.: - Title: Mrzli, hrozilo zničenie vesmírnej stanice. Astronauti z lode Starliner odhalili, čo sa im skutočne stalo
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
11. apríl 2025 20:28