Európska únia sa zhodla na pozastavení niektorých sankcií voči Sýrii, ktoré zaviedla za predchádzajúceho režimu prezidenta Bašára Asada.
Týkajú sa napríklad energetiky a dopravy, ale aj bankovníctva, uviedla Rada EÚ. Čiastočné zrušenie sankcií dnes na v Bruseli odsúhlasili ministri zahraničia krajín bloku.
Po náhlom decembrovom zvrhnutí Asadovho režimu ozbrojenými zoskupeniami, ktorým dominuje islamistické Haját Tahrír aš-Šám, začali európske krajiny sankčnú politiku prehodnocovať.
Ako už skôr uviedla šéfka úniovej diplomacie Kaja Kallasová, situáciu na mieste bude EÚ neustále vyhodnocovať a proces môže byť ešte zvrátený, ak nové sýrske vedenie bude postupovať zlým smerom.
"Rada EÚ dnes rozhodla o pozastavení viacerých reštriktívnych opatrení s ohľadom na situáciu v Sýrii. Toto rozhodnutie je súčasťou úsilia EÚ o podporu inkluzívnej politickej transformácie v Sýrii a jej rýchlej hospodárskej obnovy, rekonštrukcie a stabilizácie," stojí vo vyhlásení Rady EÚ.
Cieľom Európskej únie je "uľahčiť spoluprácu so Sýriou, s jej obyvateľmi a podnikmi v kľúčových oblastiach energetiky a dopravy, ako aj uľahčiť finančné a bankové transakcie spojené s týmito odvetviami".
Konkrétne dnes unioví ministri zahraničia rozhodli o pozastavení sektorových sankcií v oblasti energetiky vrátane ropy, plynu a elektriny a v oblasti dopravy.
Okrem toho päť spoločností (Industrial Bank, Popular Credit Bank, Saving Bank, Agricultural Cooperative Bank a Syrian Arab Airlines) bolo odstránených zo zoznamu subjektov, na ktoré sa vzťahuje zmrazenie finančných prostriedkov.
Zaviedli sa aj "určité výnimky zo zákazu nadväzovania bankových vzťahov medzi sýrskymi bankami a finančnými inštitúciami na území členských štátov EÚ, aby sa umožnili transakcie spojené s odvetvím energetiky a dopravy, ako aj transakcie potrebné na humanitárne účely a účely obnovy," informovala Rada EÚ.
Ako doplnila, Európska únia bude aj naďalej situáciu v krajine hodnotiť a posudzovať, či by mohli byť pozastavené aj ďalšie hospodárske sankcie.