V Nemecku ešte zďaleka neboli sčítané všetky hlasy, keď Friedrich Merz uprostred televíznej debaty s lídrami ostatných strán zacítil potrebu ukázať, že ako budúci kancelár prevezme zodpovednosť za obranu starého kontinentu.
Posilnenie Európy
"Nikdy by mi nenapadlo, že niečo také budem musieť povedať v televízii, ale po výrokoch Donalda Trumpa z minulého týždňa je jasné, že jeho vláde na osude Európy príliš nezáleží," vyhlásil Merz.
„Mojou absolútnou prioritou bude čo najrýchlejšie posilnenie Európy, aby sme krok za krokom skutočne dosiahli nezávislosť od USA.“
Pre šesťdesiatdeväťročného konzervatívca, ktorý po celú politickú kariéru pevne veril v transatlantické puto, to muselo byť horké zhodnotenie reality. Lenže bezpečnostné usporiadanie Západu skutočne zaznamenáva najväčšie zmeny od konca druhej svetovej vojny a Donald Trump po svojom triumfálnom comebacku dáva najavo, že si s Vladimirom Putinom rozumie viac ako s tradičnými spojencami Ameriky.
„Z dvoch strán sme pod obrovským tlakom, takže mojou absolútnou prioritou bude teraz skutočne vytvoriť v Európe jednotu,“ povedal Merz a otvorene si dovolil zapochybovať o budúcnosti NATO. Podľa neho vôbec nie je isté, či na júnovom summite v Haagu ešte budeme hovoriť o Aliancii v jej súčasnej forme – alebo či bude potrebné urýchlene vytvoriť „nezávislú európsku obrannú kapacitu“.
Veľká Trojka
Aj preto sa teraz v Európe debatuje o „veľkej trojke“ najsilnejších európskych krajín (Nemecka, Francúzska a Británie), ktoré by po nástupe Trumpa mali prevziať zodpovednosť za európsku bezpečnosť. Francúzsko už podľa zdrojov denníka The Daily Telegraph údajne ponúklo, že v prípade stiahnutia Američanov poskytne na o...
Zostáva vám 85% na dočítanie.