Predvolebný bilbord grónskej opozičnej liberálnej strany Demokrati a jej predseda Jens-Frederik Nielsen (hore uprostred), ktorý prenášajú do volebnej miestnosti v deň konania parlamentných volieb v grónskom meste Nuuk. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Víťazní Demokrati v Grónsku chcú viesť koaličné rozhovory s každou stranou, obyvatelia chcú nezávislosť

12.03.2025, 18:21
Autor:
TASRTASR

Voľby na autonómnom území Dánska vyhrali Demokrati s trojnásobne lepším výsledkom než v roku 2021. Zisk 29,9 percenta hlasov im zabezpečil 10 mandátov v 31-člennom parlamente.

Grónska liberálna strana Demokrati je po víťazstve v utorkových parlamentných voľbách pripravená rokovať o novej koalícii so všetkými stranami. Pre agentúru AFP to uviedla podpredsedníčka Demokratov Anna Wangenheimová.

"Nevieme, s kým budeme spolupracovať, ale sme otvorení diskusiám a debatám... s každou stranou" o budúcej politike krajiny, uviedla Wangenheimová. Podľa jej slov sa rozhovory uskutočnia "v najbližších dňoch".

image

Grónsky bod zlomu. V kľúčových voľbách ide o nezávislosť, Trump má smolu

Voľby na autonómnom území Dánska vyhrali Demokrati s trojnásobne lepším výsledkom než v roku 2021. Zisk 29,9 percenta hlasov im zabezpečil 10 mandátov v 31-člennom parlamente.

"Bola som veľmi prekvapená. Dúfali sme možno v ďalšie dva alebo tri mandáty, ale teraz ich máme 10," povedala Wangenheimová.

Všetky politické strany vo voľbách a väčšina z 57-tisíc obyvateľov Grónska podporuje nezávislosť ostrova. Demokrati sú zástancami tzv. pomalého získania nezávislosti.

Utorkové parlamentné voľby v Grónsku boli ostro sledované pre opakované vyjadrenia amerického prezidenta Donalda Trumpa, podľa ktorého by USA mali nad krajinou prebrať kontrolu. Ostrov je podľa neho dôležitý pre bezpečnosť USA. V súčasnosti autonómne územie Dánska ašpiruje na získanie nezávislosti, čo predpokladá aj dánska ústava a zákony. Má dôležitý geostrategický význam a Spojené štáty tam majú vojenskú základňu.

Grónski aj dánski politici odmietajú nároky USA a podľa prieskumu verejnej mienky takúto zmenu schvaľuje len malá menšina obyvateľov.

01 - Modified: 2025-03-11 14:33:27 - Feat.: 1 - Title: Strážte si radšej Grónsko, karhá Moskva Dánov za slová o mierovej misii na Ukrajine 02 - Modified: 2025-03-11 13:53:00 - Feat.: 1 - Title: Grónsky bod zlomu. V kľúčových voľbách ide o nezávislosť, Trump má smolu 03 - Modified: 2025-03-11 07:46:28 - Feat.: 1 - Title: V Grónsku sa konajú parlamentné voľby, kampaň zatienili Trumpove vyhlásenia
01 - Modified: 2026-01-08 10:24:10 - Feat.: - Title: Ako môže Amerika získať Grónsko a s ním kľúče od Arktídy 02 - Modified: 2026-01-08 09:23:51 - Feat.: - Title: Už mu aj tak padajú do lona. Trump inváziu nepotrebuje, ale Grónčania doláre áno 03 - Modified: 2026-01-08 09:17:29 - Feat.: - Title: Viacerí republikáni odmietli vyhlásenia Trumpa o možnej invázii Grónska 04 - Modified: 2026-01-07 18:12:03 - Feat.: - Title: EÚ pevne stojí za Grónskom a Dánskom. Nemôže akceptovať porušenie medzinárodného práva, povedal Costa 05 - Modified: 2026-01-07 17:12:54 - Feat.: - Title: Rubio potvrdil schôdzku s predstaviteľmi Grónska a Dánska. Trump mal o ostrov záujem už predtým, dodal
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
08. január 2026 19:52