V rámci pracovnej cesty v Poľskej republike navštívil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár varšavskú centrálu Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž.
So zástupkyňou jej výkonného riaditeľa pre spôsobilosti Aijou Kalnajovou diskutoval o výzvach nelegálnej migrácie a možnostiach spolupráce pri riešeniach na úrovni Európskej únie, ako aj jednotlivých členských štátov. Informoval o tom komunikačný odbor rezortu..
Ochrana hraníc
Najväčšia agentúra Európskej únie podporuje krajiny pri riadení vonkajších hraníc Únie a v boji proti cezhraničnej trestnej činnosti.
"Aj v krajinách, kde to v minulosti bolo nemysliteľné, nám dnes dávajú za pravdu a priznávajú, že je to veľký problém. Svedčia o tom tiež zavedené kontroly na vnútorných hraniciach Únie, čím dochádza k narušeniu základného princípu voľného pohybu v schengene. Ide o jeden z dôležitých benefitov, ktoré prináša Únia do života našich obyvateľov," uviedol minister.
S Kalnajovou sa zhodli, že nelegálna migrácia nie je problém, ktorý vzniká na európskych hraniciach, ale ďaleko pred nimi. "Slovenská republika dlhodobo a konzistentne hovorí, že Migračný pakt nie je v tomto smere riešením. Okrem ochrany schengenských hraníc, dôslednej návratovej politiky a iných opatrení je potrebné zamerať sa aj na tretie krajiny a smerovať pozornosť a pomoc do tejto oblasti," dodal Blanár.
Operačné aktivity
Slovensko sa aktívne zapája do operačných aktivít Frontexu a svojich policajtov vysiela na podporu spoločných operácií. Prioritou Slovenska bola v roku 2024 balkánska oblasť - Srbsko, Rumunsko a Grécko.
Minister Blanár vo Varšave diskutoval s poľským ministrom zahraničných vecí Radoslawom Sikorským a zároveň s predsedom Výboru pre zahraničné veci Sejmu Poľskej republiky a splnomocnencom poľskej vlády pre obnovu Ukrajiny Pawlom Kowalom.
Okrem centrály Frontexu navštívil aj Múzeum Varšavského povstania a v priestoroch veľvyslanectva Slovenska sa stretol so zástupcami slovenskej krajanskej komunity.