Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. FOTO: Reuters
StoryEditor

Turecký prezident Erdogan pripísal opozícii zodpovednosť za demonštrácie

24.03.2025, 17:36
Autor:
ČTKČTK

Ľudová republikánska strana v nedeľu Imamoglua zvolila za svojho prezidentského kandidáta.Erdogan sa síce o post hlavy štátu uchádzať nemôže, podľa mnohých sa však chystá zmeniť ústavu, aby mohol byť prezidentom aj naďalej.

Turecká opozícia výzvami na protesty provokuje obyvateľov a nesie zodpovednosť za ničenie majetku a zranenie policajtov. V televíznom prejave to dnes podľa agentúry Reuters vyhlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Reagoval tak na masové demonštrácie proti zadržaniu starostu Istanbulu Ekrema Imamoglua, ktorý je jedným z lídrov opozičnej Ľudovej republikánskej strany (CHP) a Erdoganovým rivalom.

image

Turecká opozícia zvoláva masové protesty. Erdogan odkázal, že Turecko sa nevzdá "pouličnému teroru"

Erdogan povedal, že protesty proti Imamogluovmu zatknutiu sa zmenili na násilné hnutie a že opozícia sa bude za násilné činy zodpovedať.

Podľa prezidenta demonštrácia nakoniec skončí a potom sa opozícia bude hanbiť za zlo, ktoré krajine spôsobila. Dodal, že po terajších udalostiach je jasné, že opozícia nemôže krajinu riadiť.

Imamoglu si vypočul obvinenia z korupcie a napomáhania teroristickej organizácii, vinu však odmietol a vyzval priaznivcov k rozsiahlym demonštráciám.

image

Primátor Istanbulu Imamoglu podľa súdnych spisov poprel obvinenia z terorizmu

Odporcovia jeho zatknutia sa domnievajú, že je politicky motivované a že Erdogan chce Imamoglua odstrániť, aby nemohol kandidovať v nasledujúcich riadnych prezidentských voľbách v roku 2028.

CHP v nedeľu Imamoglua zvolila za svojho prezidentského kandidáta. Erdogan sa síce o post hlavy štátu uchádzať nemôže, podľa mnohých sa však chystá zmeniť ústavu tiež, aby mohol byť prezidentom aj naďalej.

01 - Modified: 2025-12-04 17:10:34 - Feat.: - Title: V Grécku sa začal proces s 24 ľuďmi, ktorí zachraňovali migrantov plaviacich sa z Turecka 02 - Modified: 2025-12-04 09:40:57 - Feat.: - Title: Turecko vyzvalo Rusko a Ukrajinu, aby neútočili na energetickú infraštruktúru 03 - Modified: 2025-12-03 18:46:01 - Feat.: - Title: Nemáte na to odvahu, odkazuje Erdoganovi opozičný líder. Parlament zamietol návrh vysielať súdny proces naživo 04 - Modified: 2025-12-02 15:50:24 - Feat.: - Title: Kyjev poprel útok na ruský tanker pri Turecku, incident označil za možnú inscenáciu 05 - Modified: 2025-12-02 10:27:39 - Feat.: - Title: Erdogan zúri kvôli napadnutým tankerom. Tak takto nie, varoval Kyjev aj Moskvu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. december 2025 15:37