Viceprezident Južného Sudánu Riek Machar. FOTO: Reuters
StoryEditor

Južný Sudán je na pokraji vojny, hlási misia OSN. Ozbrojenci zadržali prvého viceprezidenta

27.03.2025, 09:00
Autor:
TASRTASRČTKČTK

Machara, dlhoročného rivala prezidenta Salvu Kiira, zadržali vojaci, ktorí v stredu večer v konvoji 20 obrnených vozidiel prenikli do jeho rezidencie v hlavnom meste Džuba.

Misia Organizácie Spojených národov v Južnom Sudáne (UNMISS) vo štvrtok vyjadrila obavy, že zadržanie prvého viceprezidenta Rieka Machara povedie k opätovnému vzplanutiu ozbrojeného konfliktu v Južnom Sudáne. Informovala o tom agentúra AFP.

Machara, dlhoročného rivala prezidenta Salvu Kiira, zadržali vojaci, ktorí v stredu večer v konvoji 20 obrnených vozidiel prenikli do jeho rezidencie v hlavnom meste Džuba.

Podľa AFP je tento vývoj dramatickou eskaláciou konfliktu, ktorý sa v najmladšej krajine sveta stupňuje už niekoľko týždňov. Dohoda o rozdelení moci medzi Kiirom a Macharom sa totiž postupne rozpadá a hrozí návrat občianskej vojny, v ktorej v rokoch 2013 - 2018 zahynulo približne 400-tisíc ľudí.

image

Nórsko vyzvalo svojich občanov na odchod z Južného Sudánu. V krajine dočasne zatvorilo svoje veľvyslanectvo

Juhosudánsky politik Reath Muoch Tang vo svojom vyhlásení zverejnenom na sieti Facebook informoval, že Macharovi ochrankári boli odzbrojení a viceprezidentovi bol doručený zatykač vydaný na základe nejasných obvinení.

Analytici tvrdia, že 73-ročný Kiir sa už niekoľko mesiacov snaží zaistiť si svoje nástupníctvo a politicky odstaviť Machara. Robí to prostredníctvom zmien vo vláde a v armáde: od februára bolo zadržaných viac ako 20 Macharových politických a vojenských spojencov vo vláde jednoty a v armáde. Došlo aj k násilným stretom medzi silami vernými obom politickým rivalom, najmä v štáte Horný Níl.

Macharov tím upozornil, že vládne sily od pondelka útočia na vojenskú základňu a dve vojenské výcvikové strediská v okolí Džuby. Ide o centrá, ktoré boli zriadené s cieľom pripraviť opozičné sily na začlenenie do jednotnej armády, čo je kľúčové ustanovenie mierovej dohody z roku 2018, ktorej cieľom je zjednotiť vládne a opozičné jednotky.

image

Sudánska armáda hlási obsadenie ďalších budov v Chartúme vrátane centrálnej banky

Hovorca Sudánskej ľudovej oslobodzovacej armády v opozícii v stredu v príspevku na Facebooku odsúdil tieto útoky ako terorizmus a vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby konalo. Vládna armáda tieto útoky nepotvrdila.

Šéf misie UNMISS Nicholas Haysom upozornil, že najnovšie porušenie mierovej dohody z roku 2018 „nielenže spustoší Južný Sudán, ale ovplyvní aj celý región“.

Na upokojenie situácie vyzývajú aj Spojené štáty, ktoré vyzvali prezidenta Južného Sudánu, aby oslobodil svojho viceprezidenta. Píše o tom agentúra Reuters.

"Naliehavo vyzývame prezidenta Kiira, aby toto opatrenie zrušil a zabránil ďalšej eskalácii situácie," uviedol v súvislosti so zatykačom americký Úrad pre africké záležitosti na sieti X.

Južný Sudán, ktorý vyhlásil nezávislosť od Sudánu v roku 2011, od uzavretia mierovej dohody naďalej sužuje chudoba a nestabilita.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
16. január 2026 16:16