Ruský prezident Vladimir Putin. FOTO: Reuters/Sputnik
StoryEditor

Na ruské otázky ohľadom prímeria nikto neodpovedal, tvrdí Putinov hovorca

07.04.2025, 13:21
Autor:
ČTKČTK

Podľa Peskova by mali pokračovať rokovania medzi americkými a ruskými predstaviteľmi, žiadny konkrétny dátum ale nebol doteraz dohodnutý.

Na ruské otázky ohľadom prímeria s Ukrajinou zatiaľ nikto neodpovedal. Podľa agentúr Reuters a TASS to dnes povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Medzi spornými bodmi spomenul "militarizáciu Ukrajiny".

Podľa neho by mali pokračovať rokovania medzi americkými a ruskými predstaviteľmi, žiadny konkrétny dátum ale nebol doteraz dohodnutý.

Spojené štáty v marci predložili návrh na 30-dňové úplné zastavenie bojov. S návrhom súhlasila Ukrajina, Moskva ho zatiaľ neodmietla, ale ani ho neprijala.

Peskov povedal, že ruský prezident Vladimir Putin podporuje úmysel dojednať prímerie, ale kým sa tak stane, musí sa vyriešiť množstvo sporných bodov. "Tieto otázky teraz visia vo vzduchu, a nikto na ne zatiaľ neodpovedal," uviedol Peskov, ktorý kritizoval údajnú nepredvídateľnosť ukrajinskej vlády.

image

Ak bude Rusko odmietať prímerie, treba rázne zakročiť, vyhlásil Macron

Rusko čelí kritike od európskych krajín, ktoré podporujú Ukrajinu, že sa nesnaží dosiahnuť pokoj zbraní na Ukrajine. Americký minister zahraničia Marco Rubio minulý týždeň povedal, že chce, aby Moskva čoskoro odpovedala na americký návrh na prímerie. Washington ale žiadny konkrétny dátum nezverejnil.

Peskov uviedol, že by mali pokračovať rokovania medzi americkou a ruskou delegáciou. Na tom podľa neho panuje medzi oboma krajinami zhoda. Žiadny konkrétny dátum však nebol stanovený.

Splnomocnenec šéfa Kremľa Putina Kirill Dmitrijev, ktorý bol minulý týždeň na rokovaní v USA, cez víkend povedal, že očakáva nové kontakty medzi ruskou a americkou delegáciou tento týždeň. Ďalšie detaily k možnému konaniu neuviedol.

Americký prezident Donald Trump vo volebnej kampani sľuboval rýchle zastavenie bojov medzi Ruskom a Ukrajinou. Kvôli tomu urobil voči Rusku niekoľko ústretových korkov. Moskve potom ale v marci pohrozil uvalením ciel na odberateľov ruskej ropy, ak kvôli Rusku rokovania zlyhajú. Práve predaje plynu a ropy patria medzi dôležité príjmy ruského štátu.

01 - Modified: 2025-12-30 17:15:00 - Feat.: - Title: Trump na scéne, zúfalá vojna, rozdelená Európa aj Slovensko. Taký bol rok 2025 02 - Modified: 2025-12-30 16:15:07 - Feat.: - Title: Zelenskyj oznámil summit koalície ochotných 6. januára vo Francúzsku 03 - Modified: 2025-12-30 14:28:56 - Feat.: - Title: Medvedev sa vyhrážal Zelenskému: Práve teraz mu smrť často dýcha na krk 04 - Modified: 2025-12-30 13:39:32 - Feat.: - Title: Putin poslal zdravicu Trumpovi. Fico je jeden z troch európskych lídrov, ktorí ju tiež dostali 05 - Modified: 2025-12-30 12:51:52 - Feat.: - Title: Mier na Ukrajine je na obzore, vojna sa môže skončiť rýchlo, vyhlásil poľský premiér Tusk
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
30. december 2025 18:34