Tučniak, ktorý sa vykotúľal zo škatule a začal sa pliesť pilotovi do riadenia, bol príčinou nehody vrtuľníka, ktorá sa stala v januári v Juhoafrickej republike. To je záver, ku ktorému dospelo vyšetrovanie juhoafrického úradu pre civilné letectvo, o ktorom dnes informoval portál BBC News.
Kuriózna nehoda, ktorá sa stala krátko po štarte z Vtáčieho ostrova ležiaceho pri pobreží juhoafrickej provincie Východné Kapsko, sa skončila zdemolovaným vrtuľníkom, ale pilot, spolucestujúci aj tučniak vyviazli bez zranení.
Podľa správy úradu mal vrtuľník vykonávať letecký prieskum ostrova. Potom pristál, aby jedného z tučniakov okuliarových, ktorí tu žijú, prepravil na pevninu.
Odborník na vtáky, ktorý s pilotom na prieskum letel, dal tučniaka do škatule, ktorú držal na klietke, ale nijako ho v nej nezabezpečil.
Vrtuľník odštartoval, ale keď boli vo výške asi 15 metrov nad zemou, škatuľa skĺzla odborníkovi z nôh, tučniak vypadol von a prepol jeden z ovládačov riadenia. Stroj sa prevrátil, začal padať, narazil vrtuľou na zem a zrútil sa asi 20 metrov od miesta štartu.
