Člen ruského nacionalistického motorkárskeho klubu ”Noční vlci”. FOTO: TASR/DPA
StoryEditor

Ruskí motorkári z klubu Noční vlci sa vydali do Berlína, pripomenú si 80. výročie konca druhej svetovej vojny

26.04.2025, 23:12
Autor:
TASRTASR

Jazdy Nočných vlkov pri príležitosti výročia konca druhej svetovej vojny niektoré krajiny považujú za provokáciu a hodnotia ich ako bezpečnostné riziko.

Motorkári z notoricky známeho ruského klubu Noční vlci sa v sobotu vydali na jazdu z Moskvy do Berlína, kde si 9. mája pri pamätníku vojakom Sovietskej armády v Treptower Parku chcú pripomenúť 80. výročie konca druhej svetovej vojny. Informovala o tom agentúra DPA.

Podľa DPA nateraz nie je jasné, či motorkári z Moskvy skutočne dorazia do Berlína, keďže ich vstup na územie EÚ nie je istý. Klub i niektorí jeho členovia totiž čelia sankciám kvôli svojmu postoju k Ukrajine a vojne, ktorú voči nej rozpútalo Rusko.        

Noční vlci sú považovaní za podporovateľov ruského prezidenta Vladimira Putina. V roku 2014 s nimi cestoval po anektovanom čiernomorskom polostrove Krym. Jazdy Nočných vlkov pri príležitosti výročia konca druhej svetovej vojny niektoré krajiny považujú za provokáciu a hodnotia ich ako bezpečnostné riziko.

Vo svojom statuse na svojej webovej stránke Noční vlci uviedli, že ich tohtoročná jazda „bude symbolizovať nielen víťazstvo nad fašizmom, ale aj trvalé hodnoty mierového spolužitia a priateľstva medzi národmi.“

Motorkársky klub načasoval štart svojej akcie na začiatok cyklistickej sezóny v Moskve. Aj pre to trvalo takmer hodinu, kým stovky motorkárov opustili areál klubu. V Moskve bolo kvôli prejazdu Nočných vlkov uzavretých niekoľko ulíc.

Niektorí z motorkárov mali na sebe maskáčové uniformy, iní boli v bundách s obrázkom vrčiaceho vlka s ohnivým chvostom. Mnohí na motorkách viezli klubové vlajky, ale aj ruské a nemecké zástavy. Na niektorých motorkách a sprievodných autách bolo aj písmeno „Z“ - symbol ruskej agresie proti Ukrajine, ktorého použitie je v Nemecku zakázané.

Druhá svetová vojna sa v Európe skončila 8. mája 1945 kapituláciou Nemecka. V Rusku sa porážka hitlerovského Nemecka každoročne oslavuje o deň neskôr - 9. mája - ako Deň víťazstva.

01 - Modified: 2026-01-07 14:57:08 - Feat.: - Title: Ukrajina stále nevie, ako by Západ po prímerí reagoval na nový ruský útok, povedal Zelenskyj 02 - Modified: 2026-01-07 11:55:26 - Feat.: - Title: "Kedy dôjde ropa?" desí sa Kuba po strate Madura. Istá nie je ani spása z Ruska 03 - Modified: 2026-01-07 10:02:09 - Feat.: - Title: Dvojitý agent Aldrich Ames, ktorý donášal Moskve, zomrel vo väznici 04 - Modified: 2026-01-07 15:13:35 - Feat.: - Title: USA zadržali prenasledovaný tanker spojený s Venezuelou, Rusko k nemu vyslalo ponorku 05 - Modified: 2026-01-06 20:41:55 - Feat.: - Title: Ruská ekonomika na úspešné roky nenadviaže. Na armáde sa však šetriť nebude
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
07. január 2026 16:25