Zariadenie, kde vláda drží zadržaných Venezuelčanov. FOTO: Reuters
StoryEditor

Trumpova vláda použila starý zákon na deportácie Venezuelčanov nelegálne, rozhodol sudca

01.05.2025, 23:52
Autor:
ČTKČTK

Okresný sudca Fernando Rodriguez uviedol, že Trumpova administratíva sa pri zadržiavaní a deportácii migrantov, ktorých považuje za členov venezuelského gangu, nemôže opierať o zákon o znepriatelených cudzincoch.

Americký federálny sudca dnes rozhodol, že administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa sa pri deportácii migrantov do Salvadoru nezákonne odvolala na zákon o znepriatelených cudzincoch. Sudca vláde trvalo zakázal vojnový zákon z 18. storočia používať na urýchlenú deportáciu Venezuelčanov, ktorých považuje za zločincov, z južného Texasu, píše denník The New York Times.

Podľa médií ide o zatiaľ nerozsiahlejšie súdne rozhodnutie jedného z radu sudcov, ktorí v súčasnosti prejednávajú súdne napadnutie snáh Bieleho domu využiť tento zriedka používaný zákon v rámci rozsiahlych deportačných plánov. Trumpova administratíva má za to, že zákon z roku 1798 jej umožňuje deportovať bez riadneho súdneho procesu prisťahovalcov bez dokladov.

image

Najvyšší súd USA zakázal deportáciu Venezuelčanov na základe zákona z 18. storočia

Okresný sudca Fernando Rodriguez v 36-stranovom stanovisku uviedol, že Trumpova administratíva sa pri zadržiavaní a deportácii migrantov, ktorých považuje za členov venezuelského gangu Tren de Aragua, nemôže opierať o zákon o znepriatelených cudzincoch. Prítomnosť tohto gangu v Spojených štátoch totiž nepredstavuje "inváziu" alebo "dravý vpád", ako predpokladá tento zákon. Jednoduchý význam týchto termínov je podľa sudcu vpád vojenských síl.

Rozhodnutie sudcu Rodrigueza sa síce vzťahuje len na venezuelských prisťahovalcov v južnom Texase, kde ležia mestá ako Houston, Brownsville a Laredo, ale mohlo by ovplyvniť ďalšie prípady týkajúce sa použitia zákona zo strany administratívy, píše NYT.

image

Americký sudca má dôvodné podozrenie, že sa vláda dopustila pohŕdania súdom pri deportáciách migrantov

Americký zväz pre občianske slobody doteraz podal najmenej osem žalôb proti použitiu zákona o znepriatelených cudzincoch vládou v štátoch Texas, New York, Colorado, Pensylvánia, Nevada, Washington a Georgia. Federálni sudcovia v šiestich z týchto prípadov vydali predbežné opatrenia, ktoré bránia administratíve v jeho používaní na vyhostenie Venezuelčanov obvinených z príslušnosti k Tren de Aragua do väznice v Salvadore.

Trump v marci využil zákon z 18. storočia na vyhostenie viac ako 200 Venezuelčanov do väznice s maximálnym strážením v Salvadore. Mnoho z nich bolo predtým zadržiavaných práve v južnom Texase. Administratíva všetkých z nich obvinila, že sú členmi Tren de Aragua, ale pripustila, že nie všetci majú záznam v trestnom registri, uvádza rozhlasová stanica NPR.

Zákon o znepriatelených cudzincoch má byť používaný proti príslušníkom nepriateľského cudzieho štátu iba v čase vyhlásenej vojny alebo vojenskej invázie. Spojené štáty ho pred tohtoročným nástupom Trumpa do funkcie použili iba trikrát, naposledy za druhej svetovej vojny.

01 - Modified: 2025-05-01 09:04:06 - Feat.: 1 - Title: Čína zrušila sankcie voči členom europarlamentu. Je to manipulatívne, tvrdí Lexmann 02 - Modified: 2025-04-28 13:36:05 - Feat.: 1 - Title: Nemecko bude podporovať v EÚ reštriktívnu migračnú politiku, povedal Merz 03 - Modified: 2025-04-22 06:10:29 - Feat.: 1 - Title: Mexická prezidentka žiada televízie, aby stiahli protiimigračnú reklamu vlády USA
01 - Modified: 2026-01-07 23:00:00 - Feat.: - Title: Je Kuba ďalšia na rade? Havana má vo Washingtone mocného nepriateľa 02 - Modified: 2026-01-07 23:21:05 - Feat.: - Title: ANALÝZA: Čína sa plašiť nebude, ani po Venezuele. Vyťaží však ďalšie body pre seba 03 - Modified: 2026-01-07 22:29:52 - Feat.: - Title: Trump ide budovať vojsko snov. Chce navýšiť armádny rozpočet krajiny na 1,5 bilióna dolárov 04 - Modified: 2026-01-07 21:06:18 - Feat.: - Title: USA diktujú rozhodnutia venezuelskej vlády. Od dočasnej prezidentky vyžadujú úplnú poslušnosť 05 - Modified: 2026-01-07 20:57:11 - Feat.: - Title: Venezuelská polícia zadržala dvoch mužov, ktorí oslavovali Madurove zadržanie. Posmievali sa susedom
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
08. január 2026 04:29