Ukrajinský premiér Denys Šmyhal. FOTO: Reuters
StoryEditor

Ukrajinský parlament bude dohodu o surovinách s USA schvaľovať 8. mája

02.05.2025, 20:06
Autor:
ČTKČTK

Dohoda bola predmetom dlhého vyjednávania. Na jej uzavretie boli Washington a Kyjev blízko už vo februári.

Ukrajinský parlament bude dohodu so Spojenými štátmi o využívaní nerastného bohatstva schvaľovať budúci štvrtok. Oznámil to jeden z poslancov Jaroslav Železnjak.

Premiér Denys Šmyhal povedal, že dohoda zaistí Kyjevu efektívnu protivzdušnú obranu pred ruskými útokmi, informovala agentúra Reuters.

USA a Ukrajina v stredu podpísali dohodu o vytvorení spoločného investičného fondu určeného na obnovu Ukrajiny. Spojeným štátom dá privilegovaný prístup k novým investičným projektom zameraným na ukrajinské prírodné zdroje, vrátane kovov, ropy a zemného plynu.

Podľa ukrajinských predstaviteľov môže Washington popri financiách do fondu poskytnúť aj novú vojenskú pomoc.

image

Bude na Ukrajine Trumpovka? Vytúžené bezpečnostné záruky má poskytnúť podpísaná dohoda o nerastoch

"Táto dohoda nám umožní lepšie brániť našu krajinu tu a teraz, lepšie chrániť našu oblohu vďaka americkým protivzdušným systémom," vyhlásil Šmyhal.

Dohoda bola predmetom dlhého vyjednávania. Na jej uzavretie boli Washington a Kyjev blízko už vo februári. Z podpisu však zišlo kvôli emotívnej roztržke medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom, jeho viceprezidentom J. D. Vanceom a ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v Bielom dome.

Aby mohla vstúpiť do platnosti, musí ju ratifikovať ukrajinský parlament. Poslanec Železnjak dnes na sieti Telegram napísal, že hlasovanie bude na programe vo štvrtok 8. mája.

01 - Modified: 2025-06-20 20:53:54 - Feat.: - Title: Akcie v USA prevažne oslabovali, investorov znepokojuje konflikt Izraela s Iránom 02 - Modified: 2025-06-20 19:51:02 - Feat.: - Title: Putin pohŕda mierom, tvrdí Kyjev. Ukrajina vyzýva na prísnejšie sankcie po jeho vyjadreniach 03 - Modified: 2025-06-20 15:00:00 - Feat.: - Title: Bomba, pred ktorou sa trasie celý Irán. Američania majú v ruke explozívny tromf 04 - Modified: 2025-06-20 14:34:55 - Feat.: - Title: V Teheráne podľa štátnych médií demonštrovali tisíce ľudí proti úderom Izraela 05 - Modified: 2025-06-20 14:05:17 - Feat.: - Title: Expert na Blízky východ: Začína to byť boj proti všetkým na globálnej úrovni. Čo by spôsobilo zapojenie USA?
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
20. jún 2025 23:28