Palestínsky prezident Mahmúd Abbás. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Palestínsky prezident navštívi Moskvu, bude rokovať s Putinom

05.05.2025, 11:19
Autor:
TASRTASR

Mahmúd Abbás plánuje šéfa Kremľa oboznámiť so situáciou v Pásme Gazy v súvislosti s pokračujúcou izraelskou vojnou proti palestínskemu militantnému hnutiu Hamas.

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás sa v sobotu (10. mája) stretne s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Moskve, kde bude diskutovať o vzťahoch s Ruskom a situácii v Pásme Gazy. Oznámil to v pondelok Abbásov poradca Mahmúd Habbaš, píše agentúra TASS.

„Stretnutie poskytne stranám možnosť diskutovať o možnostiach posilniť bilaterálne vzťahy a spoluprácu vo všetkých oblastiach, najmä preto, že medzi Palestínou a Ruskom existujú historické väzby,“ povedal poradca palestínskeho prezidenta.

Abbás plánuje šéfa Kremľa oboznámiť so situáciou v Pásme Gazy v súvislosti s pokračujúcou izraelskou vojnou proti palestínskemu militantnému hnutiu Hamas.

Palestínska samospráva podľa poradcu očakáva, že nadchádzajúca návšteva pomôže posilniť vzájomné vzťahy a zabezpečí pokračujúcu podporu Moskvy pre Palestínu.

Poradca poznamenal, že Rusko poskytlo Palestínčanom značnú humanitárnu pomoc, vrátane daru v podobe 30-tisíc ton pšenice. „Prezident Abbás sa rozhodol túto pomoc odovzdať Pásmu Gazy s cieľom zmierniť dopady izraelskej agresie a blokády,“ dodal.

image

Izrael rozšíri ofenzívu v Pásme Gazy, plán počíta s dobytím a držaním územia

Rusko podľa neho zdieľa priority Palestínskej samosprávy v súvislosti s výzvami izraelskej vojny. „Zahŕňajú potrebu ukončiť agresiu, zabezpečiť zásoby základných potrieb do Pásma Gazy, zabrániť presídľovaniu Palestínčanov a dosiahnuť politické riešenie založené na medzinárodnom práve,“ dodal.

Palestínsky veľvyslanec v Moskve oznámil, že Abbás pricestuje do Ruska vo štvrtok (8. mája) a s Putinom sa stretne v sobotu (10. mája). Abbásov poradca tvrdí, že palestínsky prezident plánuje zablahoželať šéfovi Kremľa pri príležitosti Dňa víťazstva, ktorý sa v Rusku každoročne oslavuje 9. mája.

Putin a Abbás sa naposledy stretli na okraj samitu skupiny BRICS v ruskej Kazani v októbri minulého roka, pripomína TASS. Abbás sa v tom čase poďakoval predstaviteľom BRICS za ich postoj k palestínskej otázke a potvrdil želanie Palestíny stať sa členom tejto skupiny.

Putin na samite uviedol, že násilie na Blízkom východe sa neskončí, kým nebude vytvorený nezávislý palestínsky štát.

01 - Modified: 2025-12-04 22:50:20 - Feat.: - Title: Sankcie drvia ruské letectvo. Počet incidentov stúpol štvornásobne, stroje nemajú čím opravovať 02 - Modified: 2025-12-04 21:34:49 - Feat.: - Title: Turecko si predvolalo diplomatov Ruska aj Ukrajiny. Vynechajte z vojny energetiku, odkazuje Ankara 03 - Modified: 2025-12-04 21:05:35 - Feat.: - Title: Ruský fyzik dostal 21 rokov väzenia. Priznal finančnú podporu Ukrajiny, súd ho uznal vinným aj zo sabotáže 04 - Modified: 2025-12-04 18:08:29 - Feat.: - Title: Rusko posiela ukrajinské deti do prevýchovných táborov v KĽDR, uviedol ombudsman 05 - Modified: 2025-12-04 18:00:00 - Feat.: - Title: Ustojí prezident Zelenskyj tlak? Na Ukrajine sa špekuluje o dvoch možných scenároch jeho konca
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. december 2025 06:38