Prezident Toga Faure Gnassingbé zložil prísahu ako nový premiér po zmene štátneho zriadenia, vďaka ktorej môže vo funkcii byť až do konca života. FOTO: Reuters
StoryEditor

Prezident Toga zložil prísahu a stal sa premiérom, v úrade bude do konca života

06.05.2025, 07:51
Autor:
ČTKČTK

Faure Gnassingbé stojí na čele deväťmiliónovej africkej krajiny od roku 2005, keď s pomocou armády prevzal moc po svojom zosnulom otcovi Eyadémyovi, ktorý Togu vládol ako diktátor od roku 1967.

Prezident Toga Faure Gnassingbé v sobotu zložil prísahu ako nový premiér po zmene štátneho zriadenia, vďaka ktorej môže vo funkcii byť až do konca života. Napísal to web stanice BBC. Rod Gnassingbéovcov malej západoafrickej krajine vládne už 58 rokov.

Predseda Rady je najvyššou, časovo neobmedzenou funkciou v rámci vládnej exekutívy, ktorá vznikla vlani 19. augusta vďaka ústavnej reforme. Tá ruší všeobecné volebné právo pri voľbe prezidenta a prechádza z prezidentského na parlamentný systém. 

Prezidentský mandát tým možno obnovovať prakticky donekonečna, "kým si vládnuca moc udrží väčšinu", napísal web Africa Center for Strategic Studies.

Opozícia uviedla, že cieľom tohto "inštitucionálneho štátneho prevratu" bolo prezidentovi umožniť, aby pri moci zostal po neobmedzený čas. Podľa odborníkov je úloha prezidenta iba čestným titulom, s novou funkciou predsedu Rady je však upevnená ešte viac ako kedykoľvek predtým.

Prvé komunálne voľby sa po vlaňajšej zmene ústavy uskutočnia v júli.

Faure Gnassingbé stojí na čele deväťmiliónovej africkej krajiny od roku 2005, keď s pomocou armády prevzal moc po svojom zosnulom otcovi Eyadémyovi, ktorý Togu vládol ako diktátor od roku 1967. Rodinný klan sa k moci dostal sedem rokov po vyhlásení nezávislosti tejto bývalej nemeckej a neskôr francúzskej kolónie.

Faureho vo funkcii potvrdili prezidentské voľby v rokoch 2005, 2010, 2015 a 2020.

01 - Modified: 2025-04-07 13:30:00 - Feat.: - Title: Mohlo mať Slovensko svoju vlastnú kolóniu? Možností bolo hneď niekoľko, no najviac sa hovorilo o tejto krajine 02 - Modified: 2025-02-05 08:18:56 - Feat.: - Title: V Togu odsúdili protestujúcich proti vláde prezidenta na desať rokov väzenia 03 - Modified: 2024-01-24 12:45:27 - Feat.: - Title: Fico síce hovorí o štvordňovom pracovnom týždni, avšak vláda Slovákom pracovný deň pridala 04 - Modified: 2022-08-25 19:14:55 - Feat.: - Title: Togo za desaťročie eliminovalo štyri zo zanedbávaných tropických chorôb 05 - Modified: 2018-11-03 22:28:44 - Feat.: - Title: Československo po svojom vzniku snívalo o kolóniách. Uvažovalo sa o africkom Togu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
12. júl 2025 02:19